З чого почалася українсько-бельгійська співпраця після 1991 року, відтоді, як Україна стала незалежною державою?
— Бельгія однією із перших визнала державну незалежність України. Ми завжди вважали Україну повноправним членом великої європейської родини. Через трагічні обставини Україну розлучили із європейської родиною. У 1991 році почався довгий та непростий шлях вашого повернення до Європи і я мушу запевнити, що в особі Бельгії ви маєте надійного друга та помічника на цій дорозі. Ми готові прийти на допомогу, надаючи поради, але при цьому ми розуміємо, що українці — великий та мудрий народ, й тому наші поради мають бути лише порадами, а не наказами.
Які напрямки у наших двосторонніх взаєминах можна розглядати як пріоритети? Чому?
— Наша двостороння співпраця є співпрацею двох незалежних європейських країн.
Вона складається з політичного, економічного та гуманітарного блоків. Окрім цього, я хочу зробити окремий наголос на тому, що Бельгія є тією країною, на території якої знаходяться провідні та керуючі установи Європейського Союзу й саме через це співпраця України та Бельгії, водночас, є співпрацею між Україною та усією Європою. Я вважаю, що цей фактор у нашій співпраці зміцнює її та посилює наші контакти. Усі зі згаданих мною напрямів українсько-бельгійської співпраці можна розглядати як пріоритетні, адже політичний, економічний та гуманітарний напрями нашої співпраці є дуже тісно пов’язаними між собою і теж саме можна сказати про співпрацю у трикутнику Україна — Бельгія — Європейський Союз.
Бельгія до 1917 року активно інвестувала в економіку півдня та сходу сучасної України. Яким є стан бельгійського інвестування зараз?
— Економіка є наріжним каменем нашої співпраці. Безумовно, той обсяг фінансових вкладень, який ми мали в економіці українського південного сходу до 1917 року, значно перевищує сучасний інвестиційний портфель бельгійського бізнесу в Україні.
Чому? Відповідей є декілька. По-перше, до 1917 року українські землі належали до загальноєвропейської економічної системи.
Простіше кажучи, тоді на українських землях діяли західні правила ведення бізнесу. Наразі ми бачимо лише частково повернення та часткове дотримання цих правил в Україні. Втім, хочу зазначити, що із кожним роком це повернення демонструє все позитивнішу динаміку, а дотримання цих правил перестає бути частковим. По-друге, сучасний південний схід України є зоною або фронтовою, або наближеною до фронту. А це — погодьтеся — ускладнює інвестиційні процеси. Втім, ми розуміємо й вітаємо невідворотність позитивних змін по всій території України.
За якими спеціальностями українські студенти здобувають освіту у бельгійських університетах зараз? Адже бельгійська освіта має попит в Україні.
— Справді, це так. Щороку ми спостерігаємо позитивне та суттєве збільшення молодих українців, які опановують у бельгійських університетах спеціальності, які переважно входять до царини економічних наук. Бельгія є одним із визнаних лідерів європейської та світової якісної освіти. До того ж, ми маємо усвідомлювати й те, що економічні дисципліни, які стосуються вивчення законів та параметрів розвитку вільної ринкової економіки, не вивчалися в Україні за радянських часів.
Безумовно, не можна повністю відкидати й те, що навчання у бельгійських університетах передбачає наявність великого культурного розмаїття. У Бельгії навчаються багато молодих людей з усього світу й у молодих українців з’являється можливість краще дізнатися та вивчити не лише культуру Бельгії та її мешканців.
На Вашу думку, що саме приваблює молодих українців у бельгійській системі освіти?
— Наша освіта побудована на співпраці між студентом та викладачем. Викладач — не є наглядачем. Викладач — є порадником та другом, який допомагає, а не примушує. У наших університетах, які є одними із найстаріших у Європі та світі, усіляко заохочується творча та наукова активність студентів. Можливо, саме це і є відповіддю на Ваше питання.
Чи є в Бельгії інтерес до подій в Україні?
— Безумовно, трагічні події 2014 року, події Євромайдану, події, пов’язані із бойовими діями на сході Вашої країни не лишили моїх співвітчизників байдужими. Знаєте, ідея об’єднаної Європи, ідея єдиної європейської родини подекуди зазнає нищівної критики у багатьох країнах ЄС й тому рішучість та відданість українців, які ризикували власними життями задля того аби стати частиною єдиної Європи не може не знаходити відгуку у кожному бельгійському серці.
Чого б Ви хотіли побажати читачам нашого видання?
— Передусім, хочу побажати віри та мужності. Віри — у велике майбутнє Вашої країни, та мужності витримати ті випробування, крізь які проходить кожна країна, що має велике майбутнє.