Україна – держава з потенціалом для вдалого старту. Уже сьогодні тут успішно працюють міжнародні компанії. Зокрема, і відомі корейські. Це лише початок співпраці між Україною та Кореєю. Так вважає посол Республіки Корея в Україні Лі Янг-Гу. 2017 рік – знаковий у співпраці наших країн. Ми відзначаємо 25–річчя дипломатичних відносин. Разом з тим є й спільна сумна дата. 80 років минає з часу депортації корейського народу з Далекого Сходу у Казахстан і Узбекистан. Порятунок і нове життя депортовані знайшли в Україні. Нині в нашій державі мешкають близько 30-ти тисяч корейців.
Нещодавно прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час зустрічі з керівниками провідних корейських компаній закликав збільшити інвестування в економіку України. Які реальні дії нашої влади для цього треба?
– Українська влада робить правильні кроки для залучення інвестицій. Позитивними сигналами є договір про зону вільної торгівлі між Україною із Євросоюзом, вдалося запровадити безвізовий режим з ЄС. Крім того 145 держав мають безвіз з Україною. Це інвестори сприймають позитивно, – говорить посол Лі Янг-Гу. – Уряд прийняв ряд амбітних рішень. Зокрема, впровадили електронні декларації. Українська влада намагається перейти на електронне урядування. Активно впроваджують реформи. Зокрема, почали судову. Це демонструє певну стабільність. Створюється позитивний клімат та відповідні умови для бізнесу та інвестицій, в тому числі з Кореї.
Корейський бізнес ці процеси відстежує?
– Інформація поступово доходить. Поки не так швидко, як хотілося б. Головне – вона позитивна. З часом цей процес буде швидшим. У нас постійно відбуваються зустрічі делегацій. Так у квітні проходив україно-корейський економічний форум в Сеулі, а минулого року було проведено 3 форуми в Києві. Близько 150 представників провідних компаній з Кореї відвідали вашу державу. Ці форуми – як майданчик, на якому наш бізнес отримує інформацію про Україну. Так краще розуміють інвестиційний клімат, чим цікава країна.
На що нарікає корейський бізнес в Україні? Які умови треба покращити?
– Їх найбільше непокоїть нестабільний курс валюти. Україна досі входить до країн ризику. Це є великим бар’єром для інвестицій. Крім того, є складнощі з отриманням кредитів.
Чим Україна цікава для ваших співвітчизників?
– З усіх сфер я б виокремив аграрну галузь, діджиталізацію, енергетику, логістику, hi-tech, медицину. Уже є гарний досвід співпраці в електротехніці. Компанія «Samsung» в Україні не лише продає свої товари. В Києві працює один з найбільших R&D центрів – там задіяні понад 600 спеціалістів в ІТ галузі. У «Samsung» дуже вимогливо ставляться до працівників і країн, в яких відкривають такі центри. У Сеулі я спілкувався з керівником компанії. Він високо оцінив роботу київського центру. Їх ще будуть відкривати. До конфлікту на сході подібний був у Харкові.
Також у нас працюють корейські компанії «Daewoo International» та «Hyundai». Чому інші потужні компанії поки що не йдуть в Україну?
– Daewoo – це світова компанія. Вони займаються дуже багатьма галузями. Мають представництва у понад 120 країнах. Але пріоритетними є п’ять. Одна з цих стратегічних держав – саме Україна. Керівництво компанії дуже цінує перспективу розвитку саме тут. Теж стосується і «Hyundai». Інші мало знають про Україну. Коли інформації буде більше, ситуація зміниться.
В одному з інтерв’ю ви розповідали про роботу над генеральним планом співпраці між країнами. На якому він етапі?
– Генеральний план – це фундамент. Без нього не вдасться швидко вибудувати успішні стосунки між країнами. Разом з українським Міністерством закордонних справ ми визначимо формат, час і спосіб його реалізації. Зараз йдуть дискусії щодо інвестиційних проектів, які він допоможе реалізувати. Потрібні регулярні зустрічі і спілкування урядів, приватного сектору, ЗМІ. Ще треба фінансова платформа. Без неї нічого не буде. Обидві країни мають вкласти свої зусилля.
Увесь світ знає про корейське економічне диво. У чому його особливість?
– Завжди з гордістю розповідаю про успіх своєї країни. Хоча за мене говорять цифри. Є три країни в Азії, які досягли росту ВВП понад 5 % за останні тридцять років. Згодом утримала показники лише одна – і це Корея. У кожної держави є своя планка потенційного росту економіки. Ми зробили більше, ніж могли і перестрибнули цю планку. За прогнозами, у 2050 році Корея буде займати восьме місце по ВВП у світі і друге місце по валовому внутрішньому продукту на душу населення. У великій вісімці лише США нас випереджають. Ми обходимо всі інші країни за темпами економічного росту.
У чому секрет?
– Подивіться на айсберг. Видно тільки маленьку його частинку. Так і з розвитком країни. Невидима частина є запорукою успіху. В Кореї – це дух підприємництва. У нас його прививають і підсилюють. Керівники «Hyundai» і «Samsung» починали з нуля і отримали результат.
Чи була тоді у бізнесу державна підтримка?
– Президент Пак Чон Хі змінив ментальність. Раніше ми казали: «Я не зможу». А він зробив так, щоб говорили: «Я зможу». Песимізм змінив на оптимізм. Тоді почався розвиток держави. Без зміни менталітету нічого не вийде. Мають бути хороші цінності. Саме вони вирішують долю особистості, суспільства і країни. І це не гроші. Треба зберігати і укріплювати те, що маєте. Також потрібне терпіння. Ці фактори мають бути головними для будь-кого з керівників. Ми не кажемо – корейці найкращі. Ми самовдосконалюємося. Прагнемо подолати всі незгоди. Це питання виживання і розвитку. Для кожної країни запорукою незалежності є розвинена економіка та безпека. І ми до цього йдемо.
В України є потенціал досягнути такого ж результату?
– Так. Зі своїми перспективами Україна може мати 10 % росту ВВП. Це реально.
Що особисто вам подобається в нас?
– Все. Нещодавно до мене у гості приїжджав син. Найбільше його тут вразила людська доброта. Я з ним згоден. Це відрізняє Київ від Парижа чи Лос-Анджелеса.
Бесіду вела Аліна Архипова