Як би Ви оцінили інвестиційну привабливість Києва за п’ятибальною шкалою?
— На 4 чи на 4+… Не зважаючи на складні часи, місто бурхливо розвивається… Ми будуємо, активно будуємо… До того ж Київ — це єдине місто в Україні, яке має унікальну історію: так, до 2014 року Київ накопичував борги (до 25 млрд грн). Від 2014 до 2017 року ми зменшили нашу заборгованість майже вдвічі… Переважно інвестиції вкладають у розвиток інфраструктури житлового будівництва та у банківський сектор. Будівництво тут є одним із головних, але не найголовнішим пріоритетом. До того ж, ми наголошуємо на соціальній відповідальності кожного забудовника. Адже замало звести житловий будинок — треба подбати й про інфраструктуру цього будинку. Про дитячий садочок. Про транспортну розв’язку…
Проблем, звісно ж, багато, але Київ все ж таки лишається привабливим попри непросту ситуацію в нашій країні.
У Києві восени проходить щороку інвестиційний форум. Наскільки успішним був вересневий інвестиційний форум минулого року та якими, на Вашу думку, були його головні здобутки для нашого міста?
– Київ впевнено тримає перше місце за кількістю іноземних інвестицій, зараз це майже 60% від рівня усієї країни. Нам кажуть, що у вас, себто у Києві, стільки міністерств та відомств розташовано, що й інвестиції не потрібні. Але трохи воно не так — усі міністерства та державні установи у Києві сплачують лише гривню за оренду…
Гривню на рік чи гривню на місяць?
— Вже не пам’ятаю точно, але чи гривня, чи дванадцять гривень на рік — для київського бюджету це крапля в морі, погодьтеся. Тому залучення інвестицій до київської інфраструктури є життєво важливим питанням. У Києві побільшало людей, переважно за рахунок вимушених переселенців із Донбасу та Криму. Це також навантаження на інфраструктуру.
Тому і на цьогорічному інвестиційному форумі ми очікуємо подальшого прогресу у справі залучення інвестицій.
Як Ви можете прокоментувати чутки про побудову Київ Сіті?
— Що ж, я вважаю, що усі департаменти КМДА мають знаходиться в одній будівлі. Тому місту нашому є потрібним єдиний адміністративний центр. Уявіть тільки, у нас 36 департаментів, які розкидані по місту у 76 різних будівлях.
Коли я скликаю своїх заступників на нараду, то вони мають виїздити десь за годину. Доїздять не всі. Хтось, обов’язково, застрягає у транспортних корках. Звісно ж, значно простіше, коли мого замісника від мого кабінету відділяє шлях довжиною в одну хвилину. Тому я, однозначно, підтримую побудову єдиного приміщення, у якому були б зібрані усі департаменти. Це не лише зручно, це, також, є елементом того, що у сучасному світі називається teambuilding… Певна річ, цю будівлю, у якій ми зараз з вами спілкуємось, ніхто не збирається продавати… Тут можна розмістити або музей, або центр адміністративних послуг для киян, це з рештою можна буде вирішити… До того ж, і ця будівля потребує ремонту…
Яким чином, на Вашу думку, можна призупинити незаконні забудови в історичній частині міста?
— Розумієте, ми не можемо втручатися у процеси того, що той чи інший забудовник коїть на належній йому ділянці… Це є приватною власністю… Інша справа — це те, що поки Міністерство культури досі не визначило межі культурно-охоронних зон у нашому місті. Втім ми не збираємося складати руки. Ми працюємо у цьому напрямку. Одна зі складових незаконних забудов — корупція. Ми зробили усе від нас залежне аби зменшити корупцію у тій сфері, де йдеться про видання дозволів на будівництво.
Побудова скандально відомого театру на Андріївському Узвозі також належить до цього переліку?
— Ну я не був би аж настільки категоричним на Вашому місці. Так, у цієї будівлі задосить тих, хто її критикує. Але ж згадайте, з яким обуренням, парижани сприйняли Ейфелеву вежу. І що ж? Зараз вона є одним із символів французької столиці…
Якими є головні виклики для київської інфраструктури?
— Як на мене, то головним викликом є відсутність генерального плану розвитку міста… Місто має мати чітке бачення того, яким воно власне хоче бути.
До того ж, генеральний план повністю знімає таке питання, як видача дозволів на будівництво — себто суттєво послаблює корупційну складову. Немає того чи іншого об’єкту у генеральному плані, не передбачено його, отже, і дозволу бути не може. Можливо через цю антикорупційність генеральний план і досі не затверджено. Але повірте, і я, і голова КМДА, ми є прихильниками впровадження генерального плану розвитку Києва.
І хоч це питання сильно заполітизоване, ми робимо все можливе, щоб його вирішити.
Бесіду вів Ігор Скрипник