Щоб українські підлітки мали шанс на міжнародну освіту у своїй країні, було створено канадський освітній центр CanSchool, який дає змогу отримати канадський шкільний атестат та продовжити навчання за кордоном.
Інна Коган — засновниця цього осередку освіти, в ексклюзивному інтерв’ю, розповідає FD про особливості та перспективи новітнього напряму вітчизняної освіти.
Чому Ви вирішили заснувати такий навчальний заклад?
— Справа в тому, що я є ліцензованим канадським адвокатом, і працюючи безпосередньо у Канаді, я мала змогу бачити ті незручності, які виникають у молодих українців під час вступу до іноземних вищих навчальних закладів.
Досить таки часто доводилося мати справи із ситуацією, коли наші діти відповідають усім критеріям навчання у закордонних університетах, але не можуть там навчатись — і не можуть, власне, через академічну різницю (українцям треба наздогнати ще один–два роки навчання, щоб вступити до університету Англії, США або Канади, адже у нас у школах вчаться одинадцять років, а у цих країнах — дванадцять років).
Для усунення такої несправедливості було створено наш освітній центр, який допомагає надолужити цю академічну різницю, що становить 6 предметів.
Канадський атестат, що надається Міністерством Освіти Канади, дає змогу українським школярам здобувати вищу освіту у Канаді, й не лише там. Безумовно, створюючи школу, ми розуміли усі складнощі та проблеми, які можуть виникнути, але ми наважилися на це — і наразі можемо визнати, що наш навчальний заклад є унікальним, адже не багато шкіл в Україні готують своїх учнів до вступу та до навчання безпосередньо в іноземних університетах.
А чому власне Канада? Адже серед молодих українців значно популярнішими є США та країни Європейського Союзу?
— Канадський атестат дає змогу вступати до будь-якого англомовного вищого навчального закладу у будь-якій країні світу. Саме через це наша школа користується неабиякою популярністю. Кажу це не для самореклами, а для того, щоб зрозумілішою була головна мета нашої діяльності. До того ж, хотілося б заперечити тезу, що навчання у Канаді поступається за популярністю навчанню у США та країнах ЄС. Канадські університети входили та входять до переліку найкращих вищих навчальних закладів світу. Насамперед, йдеться про точні та природничі науки, про юридичні науки та управління бізнесом. Окрім іншого, навчання в Канаді значно дешевше, ніж, наприклад, в Америці та Англії.
Чому Ви обрали віковий проміжок, який відповідає 8–9 класам?
— Саме у цьому віці дитина починає усвідомлювати, чого саме вона хоче від життя.
З’являються пріоритети та цілі. Це — час формування особистості. У цьому віці значно простіше з’єднати дітей у колектив та прищепити їм розуміння справжніх цінностей. Скажімо, для нас дуже важливим є те, щоб наші учні мали відчуття спільноти, відчуття єдиної команди, а разом з тим почуття лідерства, особистості. Для приватних освітніх проектів (а саме так ми називаємо наш навчальний центр) дуже важливим є виплекати у своїх учнів відчуття солідарності, поваги до інших, єдності, доброти та любові. І мабуть тому, що сам проект зроблено з любов’ю — навчаються тут з задоволенням: учні приїздять на 1–2 години раніше на заняття, а ще й засиджуються після них, щоб поспілкуватись додатково.
Окрім того, у проекті дітей вчать допомагати іншим, залучаючи до волонтерської роботи. Ми співпрацюємо з БФ «Happy Paw» (допомога тваринам), ГО «Ділові українські жінки» (надається поміч сиротам), БФ YMCA (поміч нужденним) та з іншими благодійними організаціями.
Участь у волонтерських проектах є обов’язковою для кожного учня CanSchool.
Яка кількість випускників Вашої школи вступає до закордонних вищих навчальних закладів, маючи канадський атестат?
— У нас немає тих, що не стали студентами, — і саме цим ми пишаємось найбільше. А ще тим, що учні CanSchool отримують гранти та стипендії у Канаді! Для іноземців це дуже складно, але канадський атестат та чудові знання роблять це можливим. Географія тих університетів, коледжів, де є колишні учні нашої школи, є досить таки великою. Це не лише країни Північної Америки. Серед наших випускників є такі, що обрали навчання у Німеччині, Голандії, Австрії, Польщі. Але із канадським атестатом можна вступити лише до тих вищих навчальних закладів, де викладання здійснюється англійською мовою.
У нас всі предмети викладаються виключно англійською, багато спілкування з носіями мови, мовні табори та ін. Адже, на превеликий жаль, мушу констатувати, що система підготовки з англійської мови у загальноосвітніх українських школах не є такою, яка б уможливила подальше навчання за кордоном, і для багатьох, хто мріє про це, наш проект стає тією самою чарівною паличкою.
Які предмети вивчаються у CanSchool?
— За 3–4 роки навчання підлітки вивчають 6 предметів, які складають академрізницю між канадською школою та українською (наприклад, міжнародний бізнес, міжнародне право, світові релігії та ін.). Деякі з них обов’язкові, деякі — на вибір. Навчаючи дітей та готуючи їх до вступу, завдяки успіхам у навчанні, тренінгам, семінарам та ін. ми виявляємо, до якого власне напрямку вони більше схиляються, до гуманітарного, до природничого чи до технічного. А далі — більш серйозна профорієнтація з коментарями та рекомендаціями професіоналів з Канади, враховуючи і побажання підлітка та батьків, і нюанси вибору професії та місця роботи. Також профорієнтуватись протягом навчання нашим учням допомагають серйозні конкурси, які ініціюються у закордонних країнах й відкриті для певних шкіл та проекту CanSchool. За 2018 рік у нас пройшло багато таких конкурсів, зокрема: канадський літературний конкурс (маємо 6 переможців, влучно названих «золоте перо CanSchool»), американський бізнес-конкурс від одного з ВНЗ США (маємо 4 переможців 1 туру, які винайшли, склали та розробили бізнес-проект стартапу).
Чого б Ви хотіли побажати українським учням на завершення нашої розмови?
— У нашої школи є власний девіз — «I can — Я можу!». Тому мені хотілося б побажати всім українським школярам чітко бачити свої цілі та орієнтири у житті й ніколи не зупинятися на середині шляху. Все у ваших руках — мрії мають збуватися!