«Коли я бачу, що Парламент приймає хороші закони, в тому числі завдяки моїй праці, а особливо, коли це робиться швидко, я відчуваю себе щасливою людиною.»
Ірина Верещук, Народний депутат України. Представник Кабінету Міністрів України у Верховній Раді України.
Пані Ірино, вітаємо Вас на посаді Представника Уряду у Верховній Раді України. Що входить до головних Ваших обов’язків? Та чи складно працювати у парламенті, адже це Ваша перша каденція?
Щиро дякую Вам за вітання! Як Представник Кабміну у Верховні Раді я відповідаю за ефективну комунікацію між Урядом та Парламентом. Мені важливо, щоб урядовці та народні депутати чули один одного. Навіть коли вони дискутують між собою, треба, щоб в кінцевому випадку вигравав народ України. Так, це моя перша каденція. Складно буває. Іноді буває дуже складно. Але я знала, на що йду. Шлях політика — це мій свідомий вибір. Головне те, що я отримую задоволення від цієї роботи.
Чи змінився, і якщо так, то на скільки алгоритм співпраці Києва з ЄС та НАТО?
Не думаю, що алгоритм співпраці з ЄС та НАТО зазнає значних змін. Нова влада буде чітко дотримуватись євроатлантичного курсу. Це підтверджується програмою нового Уряду. Щодо ЄС, ми маємо рішуче продовжити євроінтеграційні реформи та адаптацію законодавства.
Стосовно співпраці з НАТО у безпековій площині, ми і надалі продовжимо поглиблювати оперативну сумісність з натівськими стандартами. Також хочу підкреслити важливість політичної співпраці з НАТО. Ми маємо знайти спосіб та шлях зняти так звану «угорську блокаду», відновити повноцінну співпрацю у парламентській асамблеї НАТО та в рамках виконання Річних національних програм Комісії Україна — НАТО.
Звісно, на шляху до ЄС та НАТО нас чекає багато викликів та багато праці. Але іншого шляху немає. Ми мусимо впоратись.
Чи можна говорити про прагматичний підхід у роботі з Брюсселем?
Справа в тому, що в реальній політиці, прагматичному підходу немає альтернативи. Прагматичний шлях до НАТО та ЄС може виявитися важчим та довшим, аніж ми хочемо. Але якщо ми будемо керуватись ілюзіями, то будемо топтатись на місці. Натомість, ми маємо кожен день, крок за кроком, нехай не так швидко, як би хотілось, але неухильно рухатись на Захід, до ЄС та НАТО.
Наскільки виправданим є медійне збурення довкола так званої Формули Штайнмаєра?
Резонанс довкола формули Штайнмаєра я цілком розумію. Частина нашої країни сприймає цю формулу як символ капітуляції. Прирівнювати формулу Штайнмайєра до капітуляції, це звісно перебільшення. Але я теж бачу певні вади в цій формулі. Не вдаючись в деталі, скажу, що я досить критично ставлюся до формули Штайнмаєра. Суспільний резонанс щодо неї мені здається трошки гіпертрофованим. Але позитив я бачу в тому, що в тому числі через такі медіа-галаси, йде суспільне обговорення та дискусія, формування позиції народу, яка потім має слугувати підставою для рішень та дій влади.
Які нові євроінтеграційні проєкти перебувають на стадії розробки у профільному комітеті ВР?
Я є членом Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, та не є членом профільного комітету з євроінтеграційних питань. Але, наскільки мені відомо, на сьогоднішній день новий Парламент вже прийняв 15 євроінтеграційних законів. Також, в профільному комітеті на вивченні перебуває законопроект, який визначає засади державної політики з євроінтеграції. Крім того, варто зазначити, що Уряд планує відкрити в регіонах України офіси євроінтеграції, з першочерговим фокусом на східних та південних областях. Ці регіональні євроінтеграційні офіси будуть займатись економічними, культурними та освітніми проектами. Щодо депутатських ініціатив, то в Парламенті було створено міжфракційне депутатське об’єднання «За прискорену євроінтеграцію українського бізнесу».
Як би ви охарактеризувати головний напрям нашої зовнішньої політики на сучасному етапі?
Тут все просто. Дві компоненти: стратегічне партнерство зі США та євроатлантичний курс до НАТО і ЄС.
Чи є дієвим норманський формат для України?
Можуть бути різні думки щодо дієвості Нормандського формату. Але на сьогоднішній день альтернативи цьому формату, на жаль, немає. Нормандській платформі вже більше п’яти років, але вона фактично не працює вже три роки. Вважаю, що нам треба все ж таки спробувати запустити роботу в Нормандському форматі. Я не можу загадувати наперед, що дасть зустріч в Нормандському форматі. Але невпевненість в реальному результаті не є причиною не намагатись, оскільки ми говоримо про життя людей та про долю країни.
Водночас Нормандський формат не обов’язково має бути єдиним шляхом. Якщо будуть з’являтись інші формати та платформи, ми будемо використовувати і їх.
Мета єдина — повернення наших територій та встановлення миру.
Чи стомився Захід від українських проблем?
Питання не в тому, чи втомився хтось від українських проблем. Так склалась доля, що Україна опинилась в епіцентрі геополітичних подій. У цьому сенсі ми із Заходом в одному човні, так би мовити. Якщо Захід буде бачити політичну волю всередині нашої країни вирішувати проблеми, адекватно відповідати на виклики, він буде на нашому боці та буде нам допомагати. Тобто, в кінцевому випадку, справа в нас самих, у нашій здатності спокійно, крок за кроком, але неухильно йти до результату.
Що потрібно робити та які інструменти впроваджувати, аби Захід побачив Україну як велику, могутню та квітучу державу?
Працювати. Багато працювати. Якщо кожен на своєму місці буде віддано працювати, все буде добре. Я дотримуюсь максими “Ora et Labora” — молись та працюй.
Поділіться, будь ласка, Вашими особистими досягненнями і здобутками партії «Слуга народу», які можете задекларувати сьогодні.
Якщо чесно, я б поки що не говорила про досягнення. За два місяці роботи Фракція Слуга Народу продемонструвала, що може діяти та може робити це швидко. Це головне.
Розпочато багато справ. Це і зняття недоторканості, і боротьба з корупцією, і дерегуляція бізнесу, і соціальний захист. Але багато що ще не завершено. Зрозуміло, що не всім «турборежим» до вподоби. Але ми вже показали, що ми відрізняємось від попередників. Ми показали народу України та нашим колегам по Парламенту, що за наявності політичної волі, можна швидко приймати багато важливих та гарних законів. Вважаю, що саме в цьому полягає наше головне досягнення. Коли закон потрібен країні, взяти и прийняти його, а не ходити навколо та без кінця займатись балачками.
Один з напрямів моєї політичної діяльності — це публічне роз’яснення позиції та дій нашої парламентської фракції «Слуга Народу». Якщо завдяки моїй роботі наш народ буде краще розуміти, що ми робимо, навіщо або чому, я буду це вважати одним із моїх досягнень.
Ваші найближчі плани?
Плани дуже приземлені. Робочі будні. Законотворча робота в Раді та в Комітеті з національної безпеки, оборони та розвідки. Також щоденна робота з комунікації між Парламентом та Урядом. Коли я бачу, що Парламент приймає хороші закони, в тому числі завдяки моїй праці, а особливо, коли це робиться швидко, я відчуваю себе щасливою людиною.