Любов до рідної землі, світогляд людей та прагнення до свободи об’єднують нас – Й.В. Пан Партха Сатпатхі

0

«Безперечно, Україна — прекрасна країна. Люди та географія роблять її ще привабливішою. Ваша довіра до демократії та рішучість захищати її, яку я бачу в людях, — не можуть не надихати». — говорить Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні, Й.В. Пан Партха Сатпатхі.

Пане Посол, розкажіть, будь ласка про те, як почала вибудовуватися українсько-індійська співпраця після 1991 року, відтоді, як Україна здобула незалежність і якими були перші кроки цієї співпраці?

Індуси та українці мають культурну спорідненість, витоки якої сягають сивої давнини. Подібність між українською мовою та санскритом є яскравим прикладом історичної близькості наших двох народів. Теплота і близькість наших зв’язків лише зміцнилися після проголошення незалежності України в 1991 році — Індія була однією з найдавніших країн, яка визнала Республіку Україна суверенною незалежною країною, і встановила дипломатичні відносини ще в січні 1992 року. З іншого боку, в лютому 1993 року в Нью-Делі Україна відкрила свою першу місію в Азії (а потім третє за величиною посольство України в світі). Перший президент України Л.М. Кравчук відвідав Індію в березні 1992 року, після чого відбувся візит президента Індії Шрі Шарма в липні 1993 року.

Якими є головні напрями двосторонньої співпраці між Києвом та Делі на сьогоднішньому етапі? Чи можна говорити, що обидві сторони використовують потенціал економічної, політичної та гуманітарної співпраці повною мірою? Чому?

Я вірю у незнищенність енергії. Потенційну енергію в наших взаєминах потрібно перетворити на кінетичну енергію за допомогою нових потужних проєктів, і я радий вам сказати, що ці проєкти активно розвиваються, наприклад, у секторі відновлюваної енергетики, у сфері інформаційних технологій, у проєктах електронного врядування тощо.

Індійсько-українська співпраця є багатогалузевою та динамічною, і ми маємо сильну та взаємовигідну діяльність у всіх аспектах — у політичному, комерційному, безпековому, оборонному, в освіті, а також в енергетичній, сільськогосподарській, космічній, культурній галузях тощо. Товарообіг між двома країнами у 2018 році становив понад 2,8 мільярда доларів США, при цьому — 2,2 мільярда доларів стосується експорту з України в Індію. Індія є найбільшим експортним напрямком України в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та п’ятим за величиною загальним експортним напрямом. Індійська культура — чи то йога, танці, Болівуд, індійська кухня — надзвичайно популярні в Україні.

Також читайте:  Світ готовий підставити нам дружнє плече. Ми дуже цінуємо допомогу наших західних партнерів

Ще з радянських часів Україна була відома своїми вищими навчальними закладами у галузях, медицини та інженерії. Це мотивувало індійських студентів їхати до України до вищих навчальні закладів, і ця тенденція триває і нині. В Україні навчається велика кількість студентів, зокрема у царині медицини.

Це дуже плідна сфера співпраці, але вона потребує постійної та зосередженої уваги української влади до модернізації власних навчальних закладів.

Любов до рідної землі, світогляд людей та прагнення до свободи об’єднують нас - Й.В. Пан Партха Сатпатхі

Україна та Індія мають багато чого запропонувати одна одній, багато цікавого та корисного у сфері науки, технології та економіки. Які проєкти наразі здійснюються за цими напрямами?

Індія та Україна мають багато спільних проєктів у науковій та технічній сферах.

Обидві країни диверсифікують свої джерела енергії, роблячи особливий акцент на збільшенні частки відновлюваної енергії — Hydel, Solar, Wind тощо. Обидві держави мають значну частку ядерної енергії у їхньому енергетичному поєднанні, а отже, ми маємо міцну співпрацю в енергетичному секторі зі значними перспективами на майбутнє.

У технічній сфері ми розвиваємо декілька спільних науково-дослідних проєктів у галузі біотехнології та біомедичних, інформаційних та комунікаційних технологій, нанотехнологій та енергетичних ресурсів, фізики високих енергій та астрофізики тощо. Наші сторони визначили план майбутньої співпраці у галузі металів, обчислювальної техніки, сільського господарства, екології, аерокосмічної техніки, біологічних наук тощо.

Також читайте:  Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського цьогоріч святкує своє 100-річчя

Ви цілком маєте рацію, називаючи індійську космічну програму амбітною. Як ви знаєте, вона базується на лише на технологіях, але й на високій ефективності Ми маємо рекорд, який стосується запуску великої кількості супутників, 104 одночасно, на одну ракету. У цьому місяці ми запустили багато супутників, координованих через систему ANTRIX, яка надає послуги по запуску супутників для клієнтів з різних країн. Завдяки місії Mangalyaan-Mars Orbiter Індія стала єдиною країною, що вийшла на зовнішню орбіту Марса з першої спроби. Ми плануємо розпочати пілотовану космічну місію «Gaganyaan» до грудня 2021 року, а до 2020 року здійснити місію Aditya L1. Україна та Індія здійснюють значну співпрацю у космічній галузі, уклавши угоду про співпрацю у дослідженні та використанні космічного простору для мирних цілей. На фундаменті, закладеному цією угодою, ми проводимо постійну програму співпраці, а також — регулярні контакти між національними космічними організаціями.

Говорячи про політичну співпрацю, не можна не згадати певну стагнацію у наших двосторонніх взаєминах. У чому її причина? Та чи погоджуєтесь Ви, що така стагнація має місце?

Слід розрізняти весняну відлигу та зимові приморозки. Існують певні пори року, і двосторонні взаємини також проходять через власні сезони змін, кожен з яких має як позитивні, так і негативні особливості. Я не відчуваю застою нашій двосторонній співпраці. Відбуваються регулярні відвідування та взаємодії на високому рівні між нашими країнами, і, як уже було зазначено раніше, у нас розвивається багатостороння співпраця.

Більше того, Індія є найбільшою демократією у світі, а Україна — одна з найбільших демократій Європи й завдяки цьому ми добре розуміємо один одного та маємо значне політичне зближення. Ми нещодавно провели вибори в обох країнах, і люди дали надзвичайний мандат прем’єр міністру Моді в Індії та президенту Зеленському в Україні. Два лідери обмінялися думками щодо двосторонньої співпраці. Згодом міністри закордонних справ наших двох країн зустрілися в кулуарах ООН. Це, безперечно, є свідченням того, що усі напрями нашої двосторонньої співпраці розвиваються та зміцнюються.

Також читайте:  Євробачення 2017. Ексклюзивні коментарі відомих діячів

Ви почали свою діяльність в Україні відносно недавно. Якими були Ваші перші враження від України та українців? Що вразило Вас насамперед?

Безперечно, Україна — прекрасна країна. Люди та географія роблять її ще привабливішою. Ваша довіра до демократії та рішучість захищати її, яку я бачу в людях, — не можуть не надихати. Країна має великий відсоток освічених та компетентних людей, а тому рівню свободи, який є у вас, я впевнений, заздрять багато країн. Люди мають усвідомлювати те, що свобода, пов’язана із відповідальністю. Мене найбільше вражає те, що, незважаючи на відстань у тисячі кілометрів, незважаючи на відмінності у зовнішності, ми маємо багато спільного у сфері духовної культури. Любов до рідної землі, світогляд людей та прагнення до свободи об’єднує нас. У православних церквах оспівування ж уже нагадує обряди в індійському храмі. Навіть аромат ладану схожий. Коли ви пильно придивляєтесь до подібних речей, ви усвідомлюєте разючу схожість між нашими людьми. Кожна пора року в Україні є дуже яскравою, різні регіони вражають своєю самобутністю, і оскільки я, як і кожен дипломат, є дослідником в душі, я сприймаю Україну як захопливу пригоду. І тому я з ентузіазмом дивлюся у своє майбутнє тут, на цій чудовій землі.