Наша мета — 100 безвізових країн для українців

0
Фото: Fashion of Diplomacy

Сергій Погорельцев, український дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України, директор Департаменту консульської служби МЗС України, ексклюзивно для «Fashion of Diplomacy» розповідає про стан роботи із запровадження безвізового режиму, можливості розвитку торгово-економічних відносин, здобутки та перспективи консульської служби України.

У листопаді 2017 року в ході візиту Президента України Петра Порошенка до Об’єднаних Арабських Еміратів досягнуто домовленості з Прем’єр-міністром ОАЕ, правителем Емірату Дубай шейхом Мохаммедом ібн Рашидом аль-Мактумою про безвізовий режим між двома державами. За результатами переговорів підписано Меморандум між Кабінетом Міністрів України та урядом ОАЕ про скасування візових вимог. «Українці зможуть вільно подорожувати в ще одну надзвичайно важливу й привабливу для нас країну. А цінність українського паспорта продовжує зростати», — наголосив Петро Порошенко.

Що означає безвізовий режим з ОАЕ для українців та України?

— Під час зустрічі Петра Порошенка з Королем Саудівської Аравії на початку листопада цього року досягнуто домовленостей про зниження розміру плати за візи й руху в напрямку полегшення міжлюдських контактів. Досягнення домовленостей про безвізові поїздки громадян України до ОАЕ та спрощення візових процедур із Саудівською Аравією — це розширення можливостей для встановлення міжлюдських зв’язків, налагодження бізнес-контактів, полегшення умов для пізнання культури народів і, нарешті, — духовне взаємозбагачення.

Підписання меморандуму з ОАЕ — це дійсно дуже важливий крок, який дає можливість безперешкодно подорожувати громадянам України — власникам біометричних паспортів. Важливо тому, що є попит: протягом 2016 року ОАЕ відвідали 200 тисяч українських громадян, тому прогнозовано, що ця кількість буде зростати, а безвіз дасть можливість багатьом туристам без зайвих ускладнень відвідати цю країну.

Як довго тривали переговори? Чия сторона ініціювала їх?

— Робота почалась ще на початку цього року, в Абу-Дабі були проведені консульські переговори, під час яких уперше озвучено готовність України до просування ідеї запровадження безвізового режиму поїздок для громадян обох країн. У той час зі сторони ОАЕ не висловлювалась готовність до запровадження безвізового режиму. Однак спільна, командна наполеглива робота дала свої результати: під час візиту Президента України на початку листопада цього року до ОАЕ було домовлено про започаткування безвізового режиму та підписано відповідний меморандум. Цей документ передбачає, що безвізовий режим для громадян-власників біометричних паспортів розпочнеться через 30 днів після того, як сторони обміняються останньою нотою про завершення всіх внутрішньодержавних процедур. Ми зробили все можливе для того, щоб до кінця року цей режим запрацював. Назвати конкретну дату складно — це залежить не тільки від української сторони. Однак, оскільки рішення прийнято, меморандум підписано, жодних зволікань ані з боку України, ані з боку ОАЕ не буде.

У загальному аспекті отримання ще однієї країни в списку безвізових країн — це дуже добре, оскільки відповідає курсу Президента — «100 безвізових країн для українців» —, і ми в цьому напрямку успішно просуваємося вперед.

Наша мета — 100 безвізових країн для українцівЯк це вплине на торгові відносини між країнами?

— Світова практика доводить, що для економіки — це великий плюс, оскільки бізнесмени матимуть можливість без зайвих ускладнень відвідувати країну-партнера. Адже бізнес — річ дуже динамічна, часто сьогодні бізнесмен готовий їхати, завтра — уже ні, у нього немає часу на оформлення віз. Звичайно, це сприятиме здійсненню ділових поїздок, що, у свою чергу, сприятиме розвитку торгівельно-економічних стосунків між нашими країнами.

Чи є передумови для поглиблення наших економічних відносин з ОАЕ, скажімо, як з Канадою, з якою підписано угоду про зону вільної торгівлі?

Також читайте:  Секрети інформаційно-дипломатичної боротьби України з її ворогами - Василь Боднар

— Департамент консульської служби спостерігає щорічне збільшення кількості оформлення віз бізнесменам. Тобто динаміка позитивна, попит та зацікавленість у інвестуванні в українську економіку з боку ОАЕ є. Це було відчутно на переговорах у січні цього року, коли еміратська сторона демонструвала свою зацікавленість у розвитку торгівельно-економічних зв’язків. Кількість перетворюється в якість, і ці показники, безумовно, приведуть до того, що більше людей бізнесу будуть їхати, укладати контракти, інвестувати в нашу країну, а наші підприємства матимуть змогу розширювати ринок збуту своєї продукції в ОАЕ. Безвіз, безперечно, сприятиме розвитку торгівельно-економічних зв’язків.

Україна значно розширює географію країн з безвізовим режимом. З чим це пов’язано?

— Керуючись сформульованим Президентом України Петром Порошенком завданням — «100 безвізових країн для українців», упродовж 2016-2017 рр. досягнуто домовленостей у сфері візової лібералізації з низкою держав Європи, Північної та Південної Америки, Перської затоки та Азії. Зокрема:

  • укладено міжурядову угоду про спрощення в оформленні віз зі Швейцарією;
  • укладено двосторонні договори про безвізові поїздки громадян з Сент-Кіттс і Невісом та Албанією;
  • запроваджено безвізовий режим для громадян України Коста-Рикою та Маврикієм;
  • запроваджено взаємні поїздки громадян України та Туреччини за внутрішніми паспортами (ID-картками);
  • за результатами проведеної МЗС роботи рішеннями Держдепартаменту США збільшено граничний термін дії деяких видів неімміграційних віз для українських громадян з 5 до 10 років.

З метою розвитку досягнутої домовленості щодо безвізового режиму поїздок пред’явників дипломатичних паспортів до Японії (запроваджено з 01.06.2016 р.) та подальшої лібералізації візового режиму Японією опрацьовується можливість скасування візових вимог для пред’явників українських службових паспортів. Водночас з 01.01.2018 р. Японія запроваджує низку візових спрощень для громадян України, які користуються звичайними закордонними паспортами (розширення категорій заявників на отримання багаторазових віз з діловою, культурною та науковою метою; збільшення строку дії віз з 3 до 5 років; зменшення переліку необхідних документів та ін.).

Крім цього, можливість укладення угод про взаємне скасування візових вимог розглядається урядами Канади, Мексики, Нової Зеландії, Перу та Уругваю. У рамках переговорного процесу з Австралією та Великою Британією МЗС внесло на розгляд контрагентів низку пропозицій щодо запровадження спрощеного режиму поїздок громадян. Водночас з огляду на заплановане проведення впродовж 2017 р. реформи імміграційної системи Австралії і необхідність вироблення та юридичного оформлення процедури виходу Великої Британії з ЄС, австралійська та британська сторони поінформували МЗС про неготовність на даному етапі предметно вивчати питання спрощення візових вимог.

Очікується відповідь партнерів на звернення МЗС щодо перспектив запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до французьких заморських територій (Французька Полінезія, Нова Каледонія, острів Уолліс і Футуна, Французькі австральні та антарктичні землі) та заморських департаментів (острова Реюньйон, Гваделупа, Мартиніка, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Сен-П’єр-е-Мікелон, Майотта, французька Гвіана), а також нідерландських заморських територій Аруби, Кюрасао та Сінт-Мартена.

Наша мета — 100 безвізових країн для українців

У скільки країн взагалі можуть їздити наші громадяни без віз? Зі скількома тривають переговори?

— Станом на листопад цього року громадяни України можуть відвідувати 84 країни без віз. З 23-ма ведуться переговори про скасування візового режиму або спрощення візових вимог. Я переконаний, що ми поступово будемо збільшувати число безвізових країн для українців, і мине небагато часу, щоб отримати цифру — 100 безвізових країн для українців.

Також читайте:  Посол Об’єднаних Арабських Еміратів Салем Ахмед Аль-Каабі

Чи є дедлайн досягнення цієї сотні?

— Чіткого терміну не було визначено, оскільки це процес досить непростий, з деякими країнами він може розтягнутися в часі. З ОАЕ все відбувалося повільно, рушійним став візит Петра Порошенка і його налаштованість на безвіз. У цьому напрямі «локомотивом» філософії безвізового режиму є саме Президент України, і він особисто доклав значних зусиль для реалізації такого глобального проекту як «безвіз з ЄС», який важко переоцінити з точки зору політичного та практичного зиску.

Яка в нас поточна ситуація із безвізовим режимом з Євросоюзом? Скільки українців уже скористалися послугою?

— На 2016-й та 2017-й роки припала фінальна стадія переговорного процесу між Україною та Європейським Союзом, а також підготовчих заходів із запровадження безвізових поїздок українців до Європи. Системні дії зовнішньополітичного відомства нашої держави з виконання «безвізових» завдань як передумови скасування для українців візових вимог для поїздок з ЄС стали запорукою переведення у практичну площину амбітних планів керівництва нашої держави. Титанічні зусилля Президента України Петра Порошенка, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та команди однодумців, а також системна робота міністерств і відомств досягли успіху — 17 травня 2017 року в Страсбурзі урочисто підписано законодавчий акт про скасування віз для українців.

Безвізові поїздки українців до Європейського Союзу стали реальністю з 11 червня 2017 року. Громадяни України одержали можливість без візи відвідувати всі країни ЄС, за винятком Великої Британії та Ірландії, які є членами Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони. Водночас українці безперешкодно можуть подорожувати до країн, які не є членами ЄС, але входять до Шенгенської зони — Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії, Швейцарії.

Наразі, близько 350 тис. громадян уже скористалися цим режимом, статистика дуже позитивна, відмов зареєстровано дуже мало (приблизно 60 випадків) через абсолютно об’єктивні причини.

Чим зумовлюється роль безвізового режиму з ЄС для нашої країни?

— Безвіз усунув бар’єри на шляху вільного пересування українців країнами Європи, посередництво у наданні послуг і надмірну затрату часу в очікування візи. Безвіз став вільним рухом уперед вільних людей, й одним з прикладних вимірів європейської інтеграції України. 2017 рік увійде в новітню історію України як рік безвізу для українців, завдяки запровадженню Євросоюзом безвізового режиму для українських громадян. Це — підтвердження цивілізаційного вибору України як частини європейського простору.

Наша мета — 100 безвізових країн для українців
Фото: Fashion of Diplomacy

Які виклики та амбітні плани стоять перед департаментом у 2018 році?

— Важлива складова діяльності департаменту консульської служби, квінтесенція нашої роботи — захист прав та інтересів наших громадян за кордоном: фізичних і юридичних осіб. Випадків, коли наші співвітчизники потрапляли у скрутне становище, — чимало, і консулам доводиться докладати значних зусиль для звільнення наших політичних в’язнів, моряків, громадян, які в силу різних обставин потрапили до в’язниць або інших місць утримання. Такі випадки є предметом для обговорення під час консульських переговорів, консультацій, ми постійно аналізуємо цю ситуацію. Немає жодного епізоду затримання українця, який би залишився поза увагою МЗС України. Президент України, міністр закордонних справ особисто контролюють питання звільнення бранців з російського полону.

Також одним з пріоритетних напрямів роботи МЗС залишається ведення всеохоплюючого діалогу з державами т.зв. «білого» списку країн-учасників Шенгенської угоди. Станом на листопад 2017 року до зазначеного переліку входять 62 країни. До 39-ти з них громадяни України мають право безвізового в’їзду: з 20 державами режим безвізового в’їзду громадян запроваджено на двосторонній основі, 19 держав запровадили безвізовий режим поїздок громадян України в односторонньому порядку.

Також читайте:  Klitschko Foundation: Діти мають право на втілення мрій у рідній країні

Досягнення домовленостей про безвізові поїздки громадян — це двосторонній взаємовигідний процес. Україна відкрита для світу, нею цікавляться як новим ринком, країною великих можливостей.

Демонструючи свою відкритість та бажання співпраці, ми робимо багато для вдосконалення та спрощення оформлення віз для в’їзду в Україну. Не так давно ми запровадили нові візові правила, якими передбачено спрощення оформлення візових документів для іноземців, уніфікацію тарифів консульського збору, скорочення часу розгляду візових клопотань, можливість подання візових клопотань до уповноважених візових центрів, тощо.

В одному з інтерв’ю Ви говорили про залучення новітніх інформаційних технологій для вдосконалення консульської діяльності. Що Ви мали на увазі?

— Говорячи про вдосконалення, я б навіть сказав модернізацію консульської служби, слід окреслити такі основні напрями цієї роботи.

По-перше, з середини січня 2018 року у 8 країнах світу розпочнуть свою роботу візові центри, які суттєво розвантажать наші консульства та дозволять швидше приймати іноземних громадян.

По-друге, у наших планах — запровадження електронної візи для громадян 47 країн світу, що також удосконалить й спростить процедуру оформлення віз та зменшить навантаження на консульські установи. У результаті іноземець у режимі он-лайн зможе подати аплікацію, зробити всі необхідні процедури та прибути в Україну з електронною візою.

По-третє, у 2018 році в консульських установах розпочнеться запровадження системи керування потоками відвідувачів (так звані «електронні черги») з можливістю запису на прийом через інтернет або мобільний додаток. Ми намагаємося використовувати досвід провідних країн, щоб усунути посередників та непорозуміння в чергах.

По-четверте, з метою підвищення рівня інформованості громадян України, а також попередження їх про можливі надзвичайні події за кордоном у країні, до якої вони планують свою подорож, ми впровадили електронну систему добровільної реєстрації українських громадян при подорожах за кордон — «ДРУГ». Програмний продукт «ДРУГ» розроблений з використанням новітніх досягнень у сфері ІТ і орієнтований на сучасного споживача. Перший реліз системи — це пов’язані між собою веб-ресурс і мобільний додаток для смартфонів. Ця програма є дебютом МЗС у світ мобільних додатків. І зрештою, у цьому році ми розпочали процес створення системи так званого «Електронного консула», яка дозволить автоматизувати всі консульські процеси та звести їх «до одного знаменника». Це стосується оформлення віз, паспортів, легалізації, нотаріату, громадянства, тощо. Розроблення системи проходитиме в декілька етапів: створення електронного журналу реєстрації консульських дій та електронних досьє, під’єднання до наявних інформаційних ресурсів і на кінцевому етапі — розроблення мобільного застосування для можливості дистанційної подачі документів заявниками та оплати консульських послуг. Ми активно розпочали роботу над втіленням цього проекту в життя в цьому році, а в наступному — система вже буде повноцінно функціонувати.

Увесь цей комплекс дій з модернізації консульської служби дозволить вивести її на якісно новий рівень та наблизити до найкращих світових стандартів.

Привітання з нагоди 100-річчя української дипломатії:

Мені приємно вітати колектив журналу й ваше бажання безпосередньо спілкуватися з дипломатичною службою нашої держави. Приємно що консульська служба є дуже важливою в плані захисту прав та інтересів наших громадян, і я сподіваюся, що наші контакти будуть відбуватися й надалі. Бажаю успіхів, творчої наснаги й миру нам усім.