Спільні відносні переваги, які можуть бути корисними для обох сторін. Однакові підходи до вирішення багатьох міжнародних проблем. 26 років плідної співпраці. Принципова підтримка територіальної цілісності України — ці важливі аспекти, ексклюзивно для FD, висвітлює Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Йонет Джан Тезель.
Будь ласка, розкажіть нам про початок двосторонньої співпраці між нашими країнами.
Туреччина і Україна — сусіди по Чорному морю. Населення наших країн разом становить 120 мільйонів осіб. Кожна з двох країн має відносні переваги, які можуть бути корисними для іншої сторони. Ми маємо однакові підходи до багатьох міжнародних питань. Туреччина рішуче підтримує процес реформ в Україні та її територіальну цілісність. Ми — одна з перших країн, яка визнала незалежність України. Ми також маємо історичні зв’язки. Завдяки всім цим причинам, ми маємо дуже добре підґрунтя для двосторонньої співпраці. Я припускаю, що нам ще треба працювати для того, щоб реалізувати наявний великий потенціал. Але життя йде вперед, і політична воля як ключовий чинник існує. Наші Президенти разом з Міністрами щороку зустрічаються у рамках Стратегічної ради високого рівня.
Що Ви можете визначити як пріоритети політичної співпраці між Туреччиною та Україною?
Туреччина підтримує добре реформовану незалежну Україну, яка твердо стоїть на ногах, вільну країну, яка втілює демократичні прагнення свого народу. Інтеграція України до Європи і трансатлантичних інституцій — це вибір, який ми поважаємо і підтримуємо. Ми хочемо бачити єдину, інклюзивну Україну з непорушною територіальною цілісністю, включаючи Крим. Для нас це пріоритет. Що стосується ситуації з Кримом, нас також хвилює ситуація з кримськими татарами та іншими кримчанами, які мають серйозні труднощі. Це ті питання, з яких ми співпрацюємо політично. Ми також хочемо зберегти Чорне море як територію співпраці, а не суперництва. У цьому регіоні багато безпрограшних можливостей. Наші Міністерства закордонних справ та інші міністерства проводять зустрічі на різних рівнях заради розвитку нашої співпраці. Взаємодоповнення, що існує між нашими країнами, робить співпрацю та спільну роботу дуже логічними та взаємовигідними. Коли зустрічаються наші високопосадовці, піднімається досить багато регіональних і міжнародних питань, як це й повинно бути між стратегічними партнерами.
Що може бути запропоновано бізнесу з Вашої країни в Україні?
Турецький бізнес в Україні поділяє віру нашого Уряду в майбутнє України. Завдяки своєму підприємницькому досвіду він може запропонувати якісну продукцію та послуги за конкурентними цінами. Саме тому, незважаючи на проблеми, багато компаній залишилися в Україні. Тут також є позитивні зміни у бізнес-кліматі. Але не все настільки безпроблемно, деякі старі звички та практика все ще залишились. Багато скарг турецьких компаній стосуються саме адміністративної та юридичної практики, що викликають подив. Те, чого вони хочуть — це не привілеї, вони хочуть лише чесних конкурентних умов та можливості вжити правових заходів, коли з ними вчинили несправедливо. Коли деякі з них стикаються з проблемами, про це стає відомо, і це відштовхує потенційних інвесторів з Туреччини. Я шукаю позитивні випадки, щоб навести їх як приклад, і радію, коли знаходжу їх. Але я також дізнаюся і про негативні випадки. Я знаю, що українська влада намагається змінити це. Можливо, для зміни деяких речей потрібно більше часу, але кожна затримка — це втрата для нинішнього покоління. Швидкі, кардинальні зміни заради забезпечення чесної конкуренції не завжди легкі, але вони необхідні. Великому українському бізнесу потрібно мати більше впевненості. Турецькі компанії можуть стати їх партнерами для того, щоб вони стали відомими у світі. Повний потенціал України можна буде реалізувати, коли чесна конкуренція стане єдиним правилом гри.
Як би Ви оцінили гуманітарну співпрацю між нашими країнами?
Туреччина надавала і надає допомогу Україні через ТІКА — Турецьке агентство співпраці й координації, — яке активно працювало і працює у багатьох частинах України. На жаль, вони не працюють у Криму після анексії. Протягом останніх років офіс ТІКА у Києві надав підтримку близько 400 проектам по всій Україні: від гуманітарної допомоги, до охорони здоров’я, розвитку інфраструктури, санітарії, освіти, тощо. Наша стурбованість щодо ситуації з кримськими татарами є однією з моїх нагальних тем у Посольстві. На жаль, після незаконної анексії наш доступ до Криму ускладнився. Водночас ми надаємо допомогу кримським татарам на материковій частині, відповідно до прохань Уряду України. Тема гуманітарної допомоги, особливо переміщеним особам, також піднімалася на щорічних стратегічних зустрічах наших Президентів. Туреччина надаватиме допомогу у цій сфері.
Культурні зв’язки між Туреччиною та Україною також дуже важливі; у 20 столітті про історичну та культурну історію трохи забули. Я хочу більшою мірою підняти на поверхню в Україні нашу спільну культурну та історичну спадщину, включаючи замки, артефакти, тощо, які належать ще до османсько-турецького періоду. На щастя, зараз ми маємо додаткові можливості — Інститут Юнуса Емре, що є подібним до Гете-Інституту та Британської Ради, нещодавно відкрив офіс у центрі Києва, на вулиці Пушкінській 28. Цей культурний центр — чудове місце для розвитку турецько-українських культурних зв’язків. Вони вже відкрили курси турецької мови на різних рівнях. На жаль, раніше, коли такої законної культурної установи під патронатом Посольства ще не було, були активними деякі групи, які претендували на те, що вони представляють турецьку культуру. Для українців, які хочуть отримати належне викладання турецької мови і законні сертифікати, і які хочуть дізнатися більше про культуру та історію Туреччини, Інститут Юнуса Емре — найвідповідніша установа. Вони також співпрацюють з українськими університетами, у тому числі й у напрямі викладання турецької мови.
Як би Ви оцінили інвестиції турецького бізнесу в економіку України?
Турецькі інвестиції значно нижчі тих, якими вони могли б бути. Ми маємо великих інвесторів у сферах телекомунікацій та інфраструктури. Але бажано, щоб їх було більше, і це можливо. Я думаю, що для залучення нових інвестицій насамперед треба вирішити проблеми нинішніх інвесторів і компаній. Вирішення довготривалих проблем матиме позитивний хвильовий ефект, який покаже, що нова Україна дійсно формується. Як я намагався сказати у своїй відповіді на третє запитання, турецький бізнес хоче лише нормального бізнес-клімату в Україні. Відносні переваги та взаємодоповнення наших економік, наша близькість, обізнаність та бажання Уряду України залучати інвестиції сукупно сприяють великим можливостям у бізнесі з обох боків.
Які Ваші перші враження від України та українців?
Відверто кажучи, я не дуже багато знав про Україну й українців. Але коли людина знайомиться з ними, важко не полюбити цю країну та її народ. Українці — практичні люди. У своїй більшості вони скромні. Як і в будь-якому суспільстві, українці мають різні погляди та різні можливості. Але переважно вони толерантні. Вони відкриті і не мають забобонів, як дехто в Європі. Політичні і соціально-економічні умови завжди впливають на суспільство і чинять тиск на людей. Але, у кінцевому рахунку, ядро українського суспільства дуже привабливе. Це ядро присутнє скрізь. Що стосується самої України: я знаю, що це кліше, але перше, що можна сказати про Україну — це її потенціал, включаючи її людські ресурси. Я також переконаний, що історія була несправедливою до України. Зараз є шанс змінити це.
Чи багато Ви подорожуєте Україною?
На жаль, я небагато подорожував Україною, і шкодую про це. Я відвідав великі міста, але недостатньо відкрив для себе сільську місцевість. І на жаль, я не зміг побачити Крим.
Що Вам найбільше подобається у нашій країні?
Це складне питання; не хочеться бути несправедливим щодо багатьох добрих речей. Мені подобається загальний настрій по всій країні, дух впевненості у людей, незважаючи на виклики і труднощі, відсутність панічних настроїв. Звичайно, це проблематично, якщо заходити дуже далеко у випадку окремих осіб. Я хотів би бачити у таких людей більше оптимізму та ентузіазму, більшу віру у себе та свою країну і більшу готовність працювати заради цієї мети.
Зараз Україна переживає тяжкі часи. Що Ви хотіли б побажати читачам нашого журналу?
Крім миру, який є моїм першим побажанням, я бажаю вищих політичних, економічних і соціальних стандартів. Цього можна досягти завдяки добрій управлінській практиці. Я бажаю Україні конкретних можливостей для реалізації її великого потенціалу. А ці можливості знаходяться у межах досяжного: треба лише скористатися ними повною мірою. Я бажаю успіхів у побудові нової України. Така нова Україна також відповідає нашим інтересам.