Клініка Спіженко – перший медичний центр у Східній Європі, в якому почали застосовувати роботизовану систему КіберНіж для безопераційного лікування онкологічних захворювань та судинних патологій. Відкриття Клініки дозволило надати шанс тим, кому не могли допомогти інші види лікування раку, доступні в Україні.
Завдяки унікальності технології КіберНіж і досягненому рівню ефективності її використання, Клініка Спіженко широко відома не тільки в Україні – допомогу за весь час роботи отримали більше 55 тисяч пацієнтів із 32 країн світу.
За сім років Клініка Спіженко з Центру радіохірургії перетворилася на онкологічний центр повного циклу, в якому окрім КіберНожа пацієнтам пропонуються інші методи лікування (хірургія, хіміотерапія, променева терапія, таргетне лікування).
Що надихало Вас на розвиток?
Ідея створення належить моєму батьку, Юрію Прокоповичу Спіженко. Він мріяв про створення унікальної лікарні, де високоточне лікування проводять роботи. На той момент аналоги таких лікарень були лише в Японії, США, Німеччині. Для більшості інших країн це виглядало фантастичним. І завдяки моєму батьку Україна стала першою у Східній Європі країною, в якій з’явилася нова спеціальність – радіохірург.
Все життя Юрія Прокоповича нагадувало шлях переможця. Перший міністр незележної України, перший академік Академії медичних наук, перший Президент фармацевтичного комітету України… І створення Центру КіберНіж стало першим кроком на шляху побудови в Україні онкологічного центру повного циклу. Правильність такого вибору підтверджується сучасною концепцією онкології, яка передбачає застосування комбінації усіх методів: радіохірургії, променевого лікування, хірургії, таргетного лікування, хіміотерапії.
Саме тому метою розвитку Клініки Спіженко стало об’єднання в одному центрі всіх методів. І до цієї мети ми йшли сім довгих років.
Ви зазначили, що серед пролікованих 55 тисяч пацієнтів – громадяни 32 країн світу. Як вони дізналися про існування такої клініки в Україні?
Одним з перших кроків роботи Клініки Спіженко стало проходження акредитації у страхових компаніях різних країн світу. Це надало нашим партнерам можливість пропонувати застрахованим особам якісне лікування міжнародного рівня за доступною ціною. Подальший розвиток та успіхи у лікуванні сприяли розвитку наукових зв’язків Клініки із ключовими іноземними спеціалістами – нейрохірургами, хірургами, онкологами. Був створений науково-дослідний центр, досвід роботи якого активно представлений у регулярних доповідях на міжнародних конференціях. Все це сприяє розвитку міжнародного співробітництва і залученню пацієнтів з інших країн.
Але ж будь-яким роботом керує людина. Де ви знаходите спеціалістів належного рівня?
Для того, щоби в Клініці працювали найкращі лікарі, потрібні дві речі: встановити найкраще в світі обладнання та навчити лікаря працювати з ним. Свої кадри ми виховували й продовжуємо виховувати самостійно: обмін досвідом, навчання та стажування за кордоном (у Німеччині, США, Італії). У майбутньому ми плануємо відкрити при Клініці Спіженко незалежний медичний університет. Ми маємо цим займатися самі. Кадри та устаткування вирішують все.
І, все ж таки, всіх цікавить не стільки як вилікуватися, а як убергти себе від раку. Що скажете про це?
На сьогодні ідеального методу попередження раку не винайдено. Але багаторічний міжнародний досвід демонструє перевагу профілактичних заходів діагностики у боротьбі з раком.
Починаються вони з самодіагностики, до якої долучаються складні і високотехнологічні методи діагностики: КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), цифрова мамографія та ін.
Тому для кожної вікової групи світовою спільнотою онкологів розроблено комплекси діагностичних процедур і рекомендації щодо відповідної періодичності проведення для кожного з їх елементів, – так звані «онкоскринінги» чи «онко-check-up».
Така послуга існує і в Клініці Спіженко – на базі провідних рекомендацій світової спільноти для кожного пацієнта ми розробляємо персональні плани онкоскринінгу, які враховують індивідуальні особливості організму. Наприклад, для дітей від 8 років у ці плани входять безпечні методи, як УЗД, МРТ всього тіла, лабораторні дослідження (в тому числі, гормональні показники). Для дорослих, які мають шкідливі звички та особливості професійної діяльності, програми онкоскринінгу доповнюються більш складними вузькоспеціалізованими методами діагностики, як КТ легенів, чи рекомендовані раз на 2-3 роки гастроскопія та колоноскопія. Для цього в Клініці створені Центри чоловічого та жіночого здоров’я.
Чи насправді КіберНіж – це майже ідеальний метод лікування раку?
На мою думку, так. Сучасна медицина дозволяє вилікувати пацієнта з будь-якою локалізацією пухлини, якщо її діагностовано на ранній стадії. Навіть «безсимптомні» пухлини розміром 1-2 мм не вкриються від онкоскринінга з об’єктивною діагностикою стану всього тіла пацієнта, а високоточний удар системи КіберНіж (CyberKnife) не залишить раковим клітинам жодного шансу.
Довгий час слова «рак» та «пухлина» звучали як вирок, а слово «ніж» визивало страх та біль. Сьогодні КіберНіж (CyberKnife) повністю перевернув уяву про лікування онкологічних захворювань. Багато з тих пацієнтів, кого до звернення у Клініку Спіженко вважали «неоперабельними», на сьогодні вже пройшли лікування, а ті, хто уникав традиційної операції, – вже лікуються у нас, без крововтрат, без болю, без розрізів та швів. Лікування раку в Клініці Спіженко – це якісно, швидко, зручно та безболісно.
В Україні багато хто говорить, що у нас немає, та й бути не може, сучасної медицини. Як бачимо – це не так. Успіхи Клініки, яку створив Юрій Спіженко, а розвиває його дочка – Наталія Спіженко, – яскравий приклад того, що сучасна, ефективна медична допомога в Україні вже є. І єдине, що треба для того, аби створювати медицину світового рівня в нашій країні – це наявність людей, які знають, що неможливого не існує. І Наталія Юріївна Спіженко – одна з них.
Бесіду вів Ігор Скрипник