Україна традиційно є одним із основних наших політичних та торговельно-економічних партнерів

0

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Узбекистан в Україні Алішер Абдуалієв розповів FD про позитивну динаміку, яка спостерігається останнім часом у двосторонній співпраці між Києвом і Ташкентом, про те, як популяризує Посольство Узбекистану традиції своєї древньої країни та про своє власне бачення «культурної дипломатії»…

Пане Посол, розкажіть, будь ласка, які зміни відбувалася у Вашій країні у зв’язку із обрання Шавката Мірзійоєва на пост Президента?

— В першу чергу, хочу подякувати «Fashion of Diplomacy» за організацію інтерв’ю і проявлений інтерес до моєї країни Узбекистану. Користуючись цією можливістю, хочу від імені Посольства Республіки Узбекистан в Україні і від себе особисто привітати наших українських друзів з майбутнім святом — Днем Незалежності України і побажати всім миру, добра і процвітання Україні.

Що стосується вашого питання, то можу зазначити, що Президент Республіки Узбекистан, Шавкат Мірзійоєв, проводить прагматичну й виважену зовнішню політику. Вибудовує взаємини з близькими сусідніми країнами і партнерами на основі взаємної поваги та інтересів. Прагне підтримувати дружні зв’язки між країнами і народами, в тому числі й з Україною.

Якщо проаналізувати підсумки зовнішньополітичної діяльності країни за два роки, які досягнуті узбецькою дипломатією під керівництвом Президента Шавката Мірзійоєва, можу підкреслити таке — були знижені ставки митних платежів більш ніж на 8 тисяч видів затребуваних товарів внутрішнього ринку що імпортуються, з метою розвитку зовнішньої торгівлі в Узбекистані. Зокрема, були встановлені нульові ставки митних платежів на 3550 позицій та нульові ставки акцизного податку на 1 122 позиції.

Глава Держави зберіг лінію на конструктивну взаємодію зі світовими і регіональними країнами, міжнародними організаціями, на основі принципу відкритості та збалансованості.

При цьому вивів на новий рівень взаємини з багатьма країнами світу.

Україна традиційно є одним із основних наших політичних та торговельно-економічних партнерів

В якому стані перебувають двосторонні торгово-економічні взаємини між нашими країнами?

— Можу сказати, що наша двостороння співпраця розвивається доволі успішно й поза межами міждержавних політико-економічних формацій. Україна традиційно є одним із основних наших торговельно-економічних партнерів.

Обсяг товарообігу між Узбекистаном і Україною, за перший квартал 2018 року, зріс на 61,7% в порівнянні з першим кварталом 2017 року.

Також читайте:  Світ готовий підставити нам дружнє плече. Ми дуже цінуємо допомогу наших західних партнерів

У структурі експорту України Узбекистан посів перше місце з постачання фармацевтичної продукції та цукрового піску. У свою чергу, Узбекистан істотно наростив обсяги експорту в Україну мінеральних добрив, потребу в яких сьогодні гостро відчувають українські аграрії.

Під час нещодавно проведеного Економічного форуму, який відбувся у Києві в червні цього року, було підписано низку домовленостей. Експорт узбецького текстилю. Експорт сучасних автобусів та спеціальної техніки. Також проведені перемовини щодо створення спільного підприємства з виробництва жіночого взуття. Можу зазначити, що ділова атмосфера, яка панувала на цьому форумі, дає нам впевненість у перспективності двосторонньої співпраці.

Узбекистан готовий долучитися до реалізації спільних проектів у таких галузях, як сільськогосподарське машинобудування, переробка сільгосппродукції, створення тваринницьких господарств, фармакологія й інших. У зв’язку з цим здійснюється комплекс заходів, спрямованих на активізацію прямих контактів між адміністративно-територіальними утвореннями Республіки Узбекистан і України і суб’єктами господарювання регіонів обох країн. Думаю, що ми зробимо все від нас залежне, аби торгово-економічні зв’язки між нашими країнами розвивалися по висхідній і надалі.

В Узбекистані проживає численна українська громада. В Україні живуть, працюють та навчаються громадяни Республіки Узбекистан. Якою мірою цей фактор впливає на позитивну динаміку культурної та гуманітарної співпраці між нашими державами?

— Наявність української та узбецької діаспор, відповідно в Узбекистані й Україні, не може не впливати на гуманітарну та культурну співпрацю між нашими державами, яка власне розпочалася ще за часів СРСР.

В Україні існує дві офіційно зареєстровані узбецькі громади, які об’єднують узбецьку діаспору: Київське обласне узбецьке товариство «Узбекистан», діє з 1985 р. та «Узбецький національний центр «Навруз» в Харкові, створений у 2006 р. В Узбекистані проживає близько 110 тисяч етнічних українців, з них 40 тисяч — у Ташкенті. У столиці діють республіканський український культурний центр «Славутич», а також міський український культурний центр «Батьківщина». Є аналогічні центри у містах Алмалик і Янгіюлі.

Також читайте:  Любов до рідної землі, світогляд людей та прагнення до свободи об’єднують нас - Й.В. Пан Партха Сатпатхі

Нині у вищих навчальних закладах України навчаються понад 2700 студентів з Узбекистану. Вони в основному розподілені у великих містах — Дніпро, Харків, Запоріжжя, Полтава, Суми, Вінниця та Київ.

Розглядаючи гуманітарно-культурну співпрацю, можемо відзначити і напрямок контактів у галузі освіти та науки, що є встановленими між Академією Наук Узбекистану із академічними інституціями та установами України. Також існує дуже тісний зв’язок і в галузі охорони здоров’я. За останні роки щорічно ряд лікарів-педіатрів та акушерів-гінекологів з регіонів Узбекистану, проходять стажування в медичних установах Києва, Запоріжжя та Харкова.

29.04.2014 р. в Києві було проведено презентацію державної програми «Рік здорової дитини». В межах програми, Медичним центром дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України та медичним фондом «EurAsia Heart» (Швейцарія), впродовж 2014–2017 рр. на безкоштовній основі було проведено хірургічні операції дітям із вродженими вадами серця та літнім людям, які страждають на кардіохвороби. Крім того, в рамках проекту, завдяки нашому Посольству, було обстежено та проконсультовано 40 пацієнтів. Станом на сьогодні, обговорюється питання, щодо створення філіалу центру дитячої кардіології та кардіохірургії в м. Такшент.

25 травня 2016 року у Києві урочисто відзначили ювілейну дату — 575-річчя від дня народження видатного узбецького поета, мислителя і державного діяча Алішера Навої.

В рамках урочистостей відбулася міжнародна науково-практична конференція та презентація поеми «Фархад і Ширін» українською мовою. Радник президента України, Юрій Богуцький, привітав присутніх зі святом і зачитав учасникам міжнародної конференції вітальне послання президента України Петра Порошенка.

Наразі українською стороною активно розглядається питання щодо встановлення в столиці України пам’ятника видатному узбецькому поету, мистлителю та державному діячу Алішеру Навої. І це, безумовно, стане ще одним символом непорушної дружби наших країн та народів та сприятиме піднесенню двосторонніх узбецько-українських взаємин на новий рівень.

Україна традиційно є одним із основних наших політичних та торговельно-економічних партнерів

В Україні багато говорять про новий напрямок міжнародної співпраці — «культурна дипломатія». Наш журнал приділяє багато уваги цьому напрямку у міжнародних взаєминах. Чим є «культурна дипломатія» для Вас?

Також читайте:  Унікальний центр дентальної хірургії і стоматології професора Вєсової

— Культурні зв’язки як один з найбільш гнучких і тому найбільш дієвих інструментів у механізмі зовнішньополітичної діяльності покликані працювати на створення сприятливого та об’єктивного образу країни в світі.

У такому контексті культура, будучи інструментом зовнішньої політики, повинна розвивати почуття симпатії до країни, зміцнювати позитивний імідж держави за кордоном, сприяти налагодженню довготривалих зв’язків між державами, громадськими організаціями та людьми, і таким чином робити внесок у налагодження міждержавної взаємодії в інших областях, в тому числі в сфері економіки.

Сьогодні культурна дипломатія, значно більше ніж будь-коли, стає полем боротьби за уми та серця людей по всьому світу. В епоху конфліктів і нестабільності роль культури як інструменту «м’якої сили» неможливо переоцінити. Це важливий ресурс дипломатії, який використовується для просування інтересів держави, для поліпшення взаєморозуміння між різними народами світу.

Наше Посольство активно долучається до популяризації узбецької культури та узбецьких традицій. Зокрема моєю дружиною, Гульнозою Абдуалієвою, з нагоди святкування Дня Незалежності Республіки Узбекистан, було проведено у Посольстві презентацію традиційного одягу різних регіонів Узбекистану.

Головною метою презентації було ознайомлення української громадськості та іноземних гостей із традиційним національним одягом нашого народу. Гостям було представлена велика експозиція узбецьких національних тканин. Колекція костюмів нареченого і нареченої із різних регіонів Узбекистану. Колекція ювелірних прикрас, які виготовляються за старовинними ескізами і традиціями. Також у рамках заходу відбулася презентація спеціального каталогу «Відродження споконвічних традицій одягу регіонів Узбекистану», який виготовило та видало наше Посольство.

На завершення, радий запросити вас до чарівного та неповторного Узбекистану.

Раджу відвідати стародавній Самарканд, Ташкент, Бухару, Хіву, щоб відчути душу нашої країни. Там ви зможете не лише доторкнутися до вічності і величі безцінних історичних і культурних пам’яток, а й безпосередньо ознайомитись з тим, як сьогодні живе наш народ і наша молодь. Ознайомитись з діяльністю сучасних підприємств, шкіл, ліцеїв, коледжів та вузів. Узбекистан радий відкрити вам свої двері!