«Коли ми говоримо про творчість, то навряд чи пов’язуємо це поняття з якоюсь обмеженістю. Акторам особливого театру, окрім умовних перешкод, доводиться долати власні функціональні обмеження, а найтяжче – це невіра та упередженість у суспільстві. Незважаючи ні на що, вони грають у театр можливостей, а не у театр обмежень. Головне захотіти побачити такий театр – театр, де живуть актори чистої душі»
Віталій Любота
Театр зародився у стародавньому світі як спосіб спілкування з богами, усвідомлення категорій добра і зла, об’єднання людей переживанням спільних емоцій, катарсисом.
Теа́тр (з грецької мови θέατρον – місце видовища): вид сценічного мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами.
Величезний та незабутній вплив на розвиток усього театрального мистецтва мав давньогрецький театр, який з’явився уже в V ст. до н.е. Історія його розвитку охоплює майже тисячоліття (V ст. до н.е. — V-VI ст. н.е.). У величезних амфітеатрах, під відкритим небом, збиралося багато тисяч глядачів, адже театральні вистави у Стародавній Греції вважалися всенародним святом. У трагедіях відомих драматургів того часу (Есхіл, Софокл, Еврипід) відтворювалися образи легендарних героїв, пропагувалися норми моралі, відстоювалися ті або інші суспільні ідеали.
Соціально-творчий проект «Театр під сонцем» започаткований Сумським обласним центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів спільно з арт-директором Міжнародного інтеграційного театрального фестивалю «Сонячна хвиля» (м.Київ), членом союзу театральних діячів України; режисером і художнім керівником Народного театру-студії «Паростки» – Люботою Віталієм Валентиновичем.
Даний Проект має мету: залучити дітей з фізичними та розумовими вадами до активного життя; надати їм можливостей для прояву творчих здібностей, самореалізації; об’єднати зусиль громадських та державних організацій, створити низку спільних проектів, програм, заходів спрямованих на соціальну допомогу, удосконалення та розширення напрямків реабілітації дітей з інвалідністю за допомогою театральної діяльності; сприяти позитивному ставленню суспільства до дітей з інвалідністю.
Проект розрахований на шість днів: з 18 червня по 23 червня 2018 року на території Комунальної установи Сумської обласної ради – Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
Під час реалізації Проекту передбачається органічно поєднати творчі можливості дітей та молоді з особливостями психофізичного розвитку в театралізованому площадному дійстві, яке мають координувати та приймати безпосередньо участь в ньому студенти навчальних закладів режисерських факультетів, соціальної та корекційної педагогіки.
Реалізація Проекту складається із трьох нерозривних етапів:
- Знайомство з учасниками та діагностика їх стартових, творчих можливостей.
- Виходячи з результатів діагностики цих можливостей та побажань учасників Проекту, буде обрано та написано сценарій-драматургію на основі якої буде збудоване саме дійство.
- Постановка вистави, приготування (створення) необхідного реквізиту та декорації для цього.
Формат вистави заплановано зробити у формі карнавалізованого драматичного площадного (вуличного) дійства з використанням власноруч виготовлених ростових ляльок та живої гри самих акторів.
Соціально-творчий проект «Театр під сонцем» – форма групової корекційно-розвивальної та профілактичної роботи з дітьми, молоддю, які мають психофізичні проблеми. Діяльність відповідного соціально-творчого проекту спрямована на формування і розвиток у дітей навичок спілкування і міжособистісної взаємодії; емоційної децентралізації; розвитку емоційного, сенсорного досвіду.
Головною умови проведення Проекту є те що він проводиться у рамках реалізації та запровадження в умовах Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів культурно-реабілітаційного простору, за допомогою арт-терапевтичних методів та прийомів.
У Проекті беруть участь дитячий театральний колектив дітей з інвалідністю Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Перлинки» та інші діти з інвалідністю, за погодження з їх батьками (опікунами).
Також учасники Проекту є:
- Вихованці Комунальної установи Сумської обласної ради – Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
- Студенти Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка.
- Педагоги, учні Комунальної установи Сумської спеціальної загальноосвітньої школи Сумської міської ради.
- Педагоги, фахівці з фізичної реабілітації Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.
- Арт-директор Міжнародного інтеграційного театрального фестивалю «Сонячна хвиля» (м.Київ), член союзу театральних діячів України; режисер і художній керівник Народного театру-студії «Паростки» – Любота В.В.
- Студенти Комунального вищого навчального закладу Київської обласної ради – коледжу культури і мистецтва.
Результатом проекту буде вистава, презентація якої відбудеться 23 червня 2018 року о 1400 – м. Суми, на території Сумського дитячого парку «Казка».
“Театр – це дійство, яке об’єднує і не залишає байдужим жодного учасника або глядача!”
Театр, театр – це вічна гра,
Де долі переплетені героїв,
В комедії, у сміху, у спокої.
Тут радість й щастя нас переповняє,
Бо без театру нам життя не має!
Творчий потенціал дітей – це невичерпне джерело акторської майстерності, що розкриває кожну дитину. Адже діти краще за дорослих вміють жити у світі фантазії, казки та творчості!