Анатолій БОНДАРЕНКО
Черкаський міський голова
Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України
Найвагоміші події в Вашій професійній діяльності в 2019 році: Масштабне будівництво та ремонт доріг в місті (ремонтуються навіть ті дороги, які не знали ремонту з часів Незалежності). Відкриття експозиції для копитних тварин «Олені і зубри» в Черкаському зоопарку, аналогів якої немає в усій Україні. Оновлення інфраструктури черкаських парків та скверів, зокрема встановлення в парку Сосновий бір Колеса огляду, яке не функціонувало більше 10 років.
Ваше життєве кредо: Ніколи не зупинятись на досягнутому.
Ким Ви мріяли стати в дитинстві? Мрія мого дитинства – стати військовим.
Чи є у Вас мрія, що поки не здійснилась? Моя нездійснена поки що мрія – написати картину.
Говорячи слово УСПІХ, який вміст ви в нього вкладаєте? Успіх – це встигнути. Встигнути зробити багато добрих справ на користь громади та України.
Ваш улюблений афоризм? «Ти ніколи не пройдеш свій шлях до кінця, якщо будеш зупинятися, щоб кинути камінь у кожну собаку, яка на тебе гавкає» (сер Вінстон Черчилль).
Чим Ви найбільше пишаєтесь у вашому місті? Його людьми.
Хто, на Вашу думку, є взірцевим міським головою? (на прикладах з усього світу) Колишній мер Нью –Йорка Рудольф Джуліані.
Головна проблема всіх українських міст, яку потрібно вирішувати в першу чергу? На мою думку, найголовніша і найглобальніша проблема усіх міст – це культура поводження з побутовими відходами та утилізація сміття.
Якщо щастя не в грошах, то в чому? Щастя не в грошах. Тому що найголовніших в житті речей не купиш.
Продовжіть фразу «Дайте мені точку опори і я… зроблю неможливе».
Кому в цьому житті Ви заздрите? Своєму котові Фернандіньйо.
Яка риса характеру – Ваш головний недолік? Надмірна емоційність. Інколи це дійсно стає проблемою.
Чи є у Вас улюблена книга? Із зарубіжної літератури – це повість Річарда Баха «Чайка на ім’я Джонатан Лівінгстон», з української – роман «Троща» мого земляка, товариша і наставника Василя Шкляра.
З ким із історичних особистостей Ви могли б потоваришувати, якщо б були його сучасником? З Шарлем де Голлем та Іваном Сірком – козацьким ватажком, що не програв жодної битви.
Яке чудо світу ви би хотіли перенести до свого рідного міста? Що би воно символізувало? Долину Квітів в Індії, яка символізує оновлення і розквіт. Будемо старатися зробити такою ж Долину Троянд в Черкасах – певний прообраз цього дива.
Якби ви відкрили нову планету, як би ви її назвали? Іменем своєї матері.
Уявіть що до Вас в гості завітав Президент Америки з проханням показати Україну. Куди б ви його запросили на екскурсію? Звісно, що на Черкащину. В саме її серце – до Холодного Яру, місце сили української нації.
Що Ви вважаєте своїм головним досягненням в житті, а що найбільшою помилкою? Головне досягнення – четверо моїх дітей. А помилився в кількох людях, яким довіряв.
Яке зайняття для Вас – найкращий відпочинок? Зустрічі з друзями дитинства та юності.
Сергій НАДАЛ
Міський голова м. Тернопіль
- Створення Тернопільської міської територіальної громади
- Міська транспортна реформа
- Збудовано повноцінну сміттєсортувальну лінію
- Міські електронні сервіси
Андрій РАЙКОВИЧ
Міський голова м. Кропивницький
Заслужений працівник сільського господарства України. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого, «За заслуги» ІІІ, ІІ и І ступенів, Почесною грамотою Верховної ради України, Почесною грамотою Кіровоградскої міської ради та виконавчого комітету, відзнаками виконавчого комітету Кіровоградскої міської ради «За заслуги» І и ІІ ступенів. «Почесний громадянин м. Кіровограда».
Три головні події 2019 року за Вашою версією: Головною подією року для всіх, звісно, стало обрання нового президента та парламенту, пов’язані очікування та перестороги, а для міського голови – форсмажор. Треба налагоджувати співпрацю з новим урядом, офісом президента, нардепами – вирішувати системні проблеми, залучати зокрема й державні гроші, щоб будувати, ремонтувати, утримувати…
Для мене особисто 2019 став роком реалізації знакових для транспортного сполучення Кропивницького інфраструктурних проєктів, яких місто чекало без перебільшення кілька десятиліть, наймасштабніший – так звана арка на вулиці Левитського. Разом з «Укрзалізницею» та підрядниками провели масштабну роботу – зупиняли рух потягів, розбирали мости, зрізали тисячі кубометрів землі, заливали не менше бетону, монтували сучасні металоконструкції, будували нові дороги. Завершували будівництво житлової багатоповерхівки – вперше за часи незалежності коштом міського бюджету. Результат – якісний ривок, принципово нова якість міської логістики, та інфраструктури, яка треба для нових часів, та ордери на квартири для людей, які по 30-40 років у житловій черзі.
Нарешті, якраз під новий рік «Рейтинг міст України» визнав Кропивницький другим в Україні за зручністю для пасажирів громадського транспорту. Це оцінка розпочатого чотири роки тому відродження комунальних пасажироперевезень, новий сучасний екологічний транспорт, нові маршрути новими дорогами. Звісно, друге місце – почесне, але не перше, це не лише визнання, а й мотивація.
Життєві принципи, які допомагають Вам досягти поставленої мети:
Порядність. Будь яка робота повинна бути до вподоби чим би не займався. Мати мету, без неї неможливо досягати жодного результату. Від простого до складного, а не навпаки. Вимогливість. Професіоналізм.
Ким Ви мріяли стати в дитинстві? Військовим інженером. Майже вдалося – я став інженером-електриком.
Чи є у Вас мрія, що поки не здійснилась? Всі ми мрійники, без мрій немає руху вперед. На кожному відрізку життя – свої виклики, тому й мрії на кожному відрізку свої. Якщо маєш бажання та чіткий план, немає нічого нездійсненного.
Бути сьогодні успішним – це… Бачити плоди своєї праці, відчувати ефект. Успіх – унікальна можливість результативності, користі від діяльності.
Ваш улюблений афоризм? Керуючі діють за правилами, лідер діє правильно – Уоррен Бенніс, гуру лідерства.
Чим Ви найбільше пишаєтесь у вашому місті? Наше місто невелике, але з високою концентрацією талановитих людей, які реалізують свої здібності у дуже різних напрямках. Виходячи в середмістя, буквально в межах кварталу можна зустріти відомого архітектора, хореографа, художника, промисловця, ресторатора, поета, театрала… Це надихає, створює властивий лише Кропивницькому креативний мікроклімат, свій неповторний колорит.
Хто, на Вашу думку, є взірцевим міським головою? (на прикладах з усього світу) На мою думку, кожен міський голова, якого обрали люди – вже унікальний. Інша справа – чи вдасться йому виправдати їхню довіру, втілити програму, у яку повірили. Щоб давати оцінки конкретному керівникові, треба пожити якійсь час в очолюваному ним місті, відчути рівень комфорту, зручність сервісів, динаміку та якість змін. Зрештою, об’єктивну оцінку, знову ж, можуть дати лише самі містяни. Я «вішати медалі» не візьмуся, це буде неправильно. Але в бразильському місті Курітіба мер ЖАЙМЕ ЛЕРНЕР повністю змінив систему руху транспорту, і вирішив таким чином цілу низку проблем, актуальних для більшості міст на планеті. Його тричі обирали. До того ж, він відомий просторовий архітектор. А нашим містам саме простору не завжди вистачає.
Головна проблема всіх українських міст, яку потрібно вирішувати в першу чергу? Проблеми можуть бути економічними, організаційними, навіть історичними, дуже різними для кожного конкретного міста. Спільною, нагальною для усіх чи принаймні більшості є, наприклад, потреба у модернізації інженерних мереж. Теплозабезпечення, водопостачання, каналізація. Самотужки міста зі значним багатоповерховим фондом не зможуть вирішити це питання, треба державна політика.
Якщо щастя не в грошах, то в чому? Певні статки дають відчуття гарантованого задоволення потреб – для себе та родини, та можливість залишити й на духовне. Меценатство, волонтерство для мене – це відчуття душі, внутрішній стан, а не піар.
Продовжіть фразу «Дайте мені точку опори і я… і ми збудуємо місто нашої мрії разом».
Яка риса характеру – Ваш головний недолік? Я занадто амбіційний.
Чи є у Вас улюблена книга? Кожна книга дає поштовх емоціям, але найсильніше прив’язуєшся до творів, пов’язаних з особистим. Для мене такий твір – «Як гартувалася сталь» Миколи Островського. Мій батько також Павло, як головний герой. Він розповідав про важкі часи свого дитинства, для мене спогади про нього та ця книга пов’язані нерозривно.
З ким із історичних особистостей Ви могли б потоваришувати, якщо б були його сучасником? Усі справді історичні особистості за визначенням цікаві люди, спілкування з якими стовідсотково стало б змістовним досвідом.
Яке чудо світу ви би хотіли перенести до свого рідного міста? Що би воно символізувало? На те вони і чудеса Світу, щоб на них дивилися там, де їх будували. А ми будемо «розкручувати» свої історичні об’єкти. Але все ж таки, Олександрійський маяк не завадив – нехай світив би з центра України – зі славного міста Кропивницького. На наших гранітах йому б землетрус точно не загрожував.
Якби ви відкрили нову планету, як би ви її назвали? Планета щасливих людей. Була б для нас усіх замість провідної зірки.
Уявіть що до Вас в гості завітав Президент Америки з проханням показати Україну. Куди б ви його запросили на екскурсію? Ми маємо прекрасну країну і будь-який куточок України цікавий і особливий, але поганим би я був міським головою, якщо б не запросив його до Кропивницького.
Що Ви вважаєте своїм головним досягненням в житті, а що найбільшою помилкою? Мені багато чого вдалося досягнути. Я посадив дерево, збудував будинок, виховав дітей, створив півтори тисячі робочих місць, був обраний міським головою, далі буде. Як і всі, робив помилки. Найбільшої, мабуть, не зробив, тому все вдалося.
Яке зайняття для Вас – найкращий відпочинок? Я спортивна людина, люблю активний відпочинок. Граю у волейбол, катаюсь на гірських лижах, люблю й на бігових пройтися по снігу. Порибалити влітку. Залежить від настрою й оточення. Як і для будь-якої нормальної людини, для мене гарний відпочинок – побути в колі друзів, рідних та близьких, з дітьми та онуками.