1 лютого 2018 року в Києві відбулася презентація-дегустація угорських вин, організована Угорським національним торговим домом за підтримки Посольства Угорщини в Україні. Мета заходу – познайомити українських спеціалістів (сомельє, імпортерів, представників торгових мереж та професійних видань) із кращими винами головних виноробних провінцій Угорщини.
Рік тому вже відбулася така подія, і схвальні відгуки спеціалістів надихнули організаторів продовжити просування угорських вин на український ринок із вже знайомих і нових регіонів.
Отже, свої вина презентували:
- Виноробне господарство Чані (Csányi pincészet) із провінції Віллань. Цей регіон знаходиться на крайньому південному заході Угорщини, на кордоні з Хорватією. М’який, майже середземноморський клімат, багаті на сірку ґрунти створюють тут найкращі умови для вирощування винограду. Цей регіон називають угорським Бордо – вони знаходиться майже на одній географічній широті, і, як і Бордо, Віллань пишається своїми повнотілими, оксамитовими червоними винами. Головні сорти винограду – відомі міжнародні Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc. Доповнюються вони традиційними місцевими сортами Kekoporto і Kekfrankos (Blaufrankisch) Виноробне господарство Чані виробляє з них як класичні вина відповідних марок, так і вдало експериментує з купажами – червоними та модними розе.
- Виноробні господарства Grof Buttler Boraszati Zrt та Thummerer pince із егерського регіону на північному сході Угорщини. Ця місцевість вкрита горами – колишніми вулканами, і їхні південні схили, шість тисяч гектарів багатих вулканічних ґрунтів займають виноградники. Вина з міста Егер та околиць добре відомі українським туристам: мало який автобусний тур до Угорщини обходиться без дегустації в егерській Долині Красуні. Причому, найвідомішим для українців є червоне Egri Bikaver – Егерська Бичача Кров. Це вино – купаж із принаймні трьох сортів винограду. Серед пропозицій обох виноробних господарств є й легендарний Bikaver преміум-класу, і вино із ендемічного сорту кадарка, і вже згадуваний Kekfrankos, і Pinot Noir. Мало хто знає, але провінція Егер історично була батьківщиною білих сортів. На підтвердження Thummerer pince, господарство, яке має цілу лінійку білих вин, представило у Києві свої вина – із сорту Leanyka та патентований купаж 2016 року.
- Підприємство Vinceller-Haz із виноробної провінції Шопрон. Незважаючи на те, що цей регіон розташований на північному заході Угорщини, він, завдяки субальпійському клімату, має прекрасні умови для вирощування винограду. Спеціалізуються тут на червоних сортах, особливо Kekfrankos. Крім цього та інших червоних вин, Vinceller-Haz привіз до Києва ще й білі Zenit та Zold veltelini із лімітованої серії, особливого букету яким надає додавання прив’яленого на лозі винограду. Для дітей підприємство виробляє білі і червоні пастеризовані соки Zoldike і Piri fantazia.
- Господарство Pannon Tokaj із знаменитої провінції Токай-Хедьайя. Це регіон із унікальними прородними умовами, що дають можливість створювати всесвітньовідоме вино токайське асу – Tokajі Асу – купаж із основних місцевих сортів виразного Furmint, солодкого Harslevelu та надзвичайно ароматного Muscat Lunel. Унікальним його робить додавання зібраних вручну ягід, що за довгу осінь, під дією особливої шляхетної цвілі стають особливо солодкими й ароматними. Токайські вина мають найвищий серед угорських вин вміст алкоголю, цукру та кислотність. Pannnon Tokaj представив найширшу лінійку: 10 вин, починаючи від сухих Furmint до солодких Szamorodni та Tokajі Aszu 2013 року.
- Etyeki Kuria Boraszat представив найближчий до Будапешта виноробний регіон Etyek-Buda. Тут переважно виробляються легкі білі вина і виноматеріали для ігристих вин із сортів шардоне, піно блан, совіньйон блан. З винами цих марок можна було ознайомитися і на стенді Etyeki Kuria. Однак, це господарство вдало експериментує і з червоними сортами із власних виноградників: зокрема, його вино Піно Нуар, отримало світове визнання.
Відкриваючи захід, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні пан Д-р Ерно Кешкень наголосив, що угорські вина посідають гідне місце не тільки серед європейських, але й серед світових вин. Тому гравцям ринку варто звернути увагу на розмаїту і якісну продукцію 22 винних провінцій Угорщини, щоб українці отримали можливість купувати й споживати угорські вина у своїй країні.
Під час дегустацій запрошені українські спеціалісти – загалом їх побувало на презентації близько 50 – оцінювали вина та обмінювалися діловими контактами з угорськими виноробами, що дає надію на появу нових угорських вин в українських магазинах та ресторанах.