Перша леді країни — не просто дружина президента. Це відповідальний пост і клопітка праця. У нашому законодавстві не передбачені їхні обов’язки. Проте, за традицією, саме перші леді опікуються знедоленими, яким найбільше потрібна допомога і увага. У цьому українські дружини президентів не поступаються своїм західним колежанкам.
Антоніна Кравчук
Вона стала першою леді незалежної України у той час, коли благодійність ще не встигла пустити надто глибоке коріння. Втім, саме вона підготувала Україну до того, що президента незалежної держави має супроводжувати перша леді. Університетський викладач, кандидат економічних наук, пані Антоніна долучилася до створення відомого проекту в освітній галузі. Саме за її активного сприяння було започатковано видавничий дім «Персонал» при одному з перших недержавних навчальних закладів — Міжрегіональній академії управління персоналом (МАУП). І саме завдяки їй академія стала чи не єдиним вищим навчальним закладом у нашій країні, де студенти мали підручники майже з усіх дисциплін. Їх видавали безпосередньо у самій академії.
Людмила Кучма
Якщо благодійність на початку 1990-их ще не стала трендом для вітчизняної політичної еліти, то у другій половині 1990-их ситуація змінилася. Людмила Кучма, дружина другого президента, активно займалася благодійними проектами. Лише перелік посад у різних доброчинних організаціях, які очолювала пані Людмила, не може не вражати. Адже перша леді нашої держави 1994-2004 років була і почесним президентом Фонду Матері та Дитини, головою опікунської ради Фонду «Надії та Добра», підтримувала параолімпійську збірну України. Була спеціальним послом ЮНЕСКО щодо сприяння молодим талантам. Попри неоднозначне ставлення до Леоніда Кучми та його близького оточення, маємо зізнатися, що благодійна діяльність пані Людмили не викликала жодного негативного резонансу.
Катерина Ющенко
Дружина Віктора Ющенка, на той час найбільш прозахідного українського державного очільника, народилася у США. Не дивно, що вона активно долучалася до різноманітних благодійних проектів. Навіть найзапекліші критики не ставили під сумнів її внесок у створення музею Голодомору. Також не варто забувати, що саме Катерина Ющенко була ініціатором грошової допомоги багатодітним матерям. Принаймні її благодійний фонд «Україна 3000» працює й досі, надаючи допомогу багатодітним родинам та тяжко хворим дітям. В інтерв’ю вітчизняним ЗМІ Катерина Ющенко зазначила:
«…продовжуємо ті програми та напрями, які визначили для себе — дитяча медицина, освіта, культура. У нас працює велика всеукраїнська програма допомоги дитячим медичним закладам «Від лікарні до лікарні». Фонд разом з партнерами передав до дитячих лікарень багато сучасного медичного обладнання на загальну суму більш ніж 50 мільйонів доларів. Понад 120 дитячих лікарів з усієї України пройшли стажування у провідних американських та європейських клініках, десяткам дитячих лікарень ми знайшли надійних партнерів за кордоном для обміну досвідом, співпраці, комунікацій».
Марина Порошенко
Дружина нинішнього українського лідера Марина Порошенко, лікар-кардіолог та кандидат медичних наук, дочка заступника Міністра охорони здоров’я УРСР, звісно ж, не могла не займатися благодійністю, передусім у медичній сфері. Неодноразово у медіа повідомляли про заходи для дітей з особливими потребами, які проводила перша леді у межах діяльності благодійного фонду Петра Порошенка. Також пані Марина ініціювала численні акції щодо допомоги дітям з онкологічними захворюваннями. Втім, найвідоміша благодійна акція Марини Порошенко не була на пряму пов’язана із медициною. У 2016 році особливого розголосу набула історія з Романом Кисляком зі Львова. Хлопця, хворого на ДЦП, вигнали з одного з львівських ресторанів. Марина Порошенко заступилася за нього:
«…Я повністю підтримую хвилю обурення українців щодо ситуації, яка сталася з хворим на ДЦП Романом Кисляком. Твердо переконана, що подібний вчинок стосовно людини з інвалідністю – це, як мінімум, безбожно».
Тоді перша леді запросила Романа на каву. Багато хто її підтримав. Так пані Марина хотіла привернути більше суспільної уваги до проблем людей з особливими потребами.
Як бачимо, дотичність дружин українських президентів до благодійності має достатньо цікаву історію. Сподіваємося, що наші перші леді реалізуватимуть свої людські чесноти у допомозі тим, хто цього потребує. А благодійність керівництва країни стане тривалою та доброю традицією в оновленій європейській Україні.