Максим Лавринович про головні тенденції та напрями реформи системи оподаткування

0

Правова система нашої держави знаходиться у процесі докорінного реформування. Зокрема, змінюються правила юридичного супроводження ділових угод. Суттєвих новацій зазнає система оподаткування. Максим Лавринович, керуючий партнер юридичної компанії «Лавринович і Партнери», розповів FD про головні тенденції та напрями цього реформування.

Коли було створено юридичну фірму «Лавринович і Партнери»?

— Юридична фірма «Лавринович і Партнери» була заснована в 2004 році. Основний юридичний партнерський склад включав вихідців з юридичних фірм Arthur Andersen (з 2002 року — Ernst & Young), «Шевченко, Дітковський і Партнери». Ми почали працювати вже з тією базою клієнтів, які прийшли до партнерів цієї новоствореної юридичної фірми. А потім кожен задоволений клієнт так чи інакше приводив за собою нових клієнтів, а далі — більше й більше. Наразі фірма об’єднує понад 50 професіоналів в Україні та Австрії. Клієнтами Lavrynovych & Partners є відомі транснаціональні корпорації та фінансово-промислові групи України, банки, оператори мобільного зв’язку та агропромислові підприємства.

Що Ви можете сказати про напрям діяльності щодо податкових аспектів оптимізації оподаткування шляхом використання іноземного резидентства або отримання громадянства інших країн? Чи займаєтесь ви юридичним супроводом такої оптимізації?

— Податкова практика, в тому числі і міжнародна, є одним з наших основних напрямків діяльності. Ми пропонуємо нашим клієнтам консультації з усіх видів міжнародного структурування, як персонального, так і корпоративного оподаткування. Останні роки серед лідерів оптимізації оподаткування є схема, яка передбачає можливість отримання громадянами України громадянства Кіпру. Згідно законодавства, нові громадяни Кіпру звільняються від оподаткування доходів, отриманих за межами Кіпру. Щоб скористатись цією можливістю, громадянам України, які мають громадянство Кіпру, потрібно жити на Кіпрі мінімум 60 днів на рік, при цьому не жити в жодній іншій країни більше ніж 183 дні і не бути податковим резидентом іншої країни. Також є ще додаткові дрібні вимоги, які стосуються прив’язки до Кіпру, – це може бути, наприклад, робота в кіпрській компанії і отримання мінімальної зарплати. Кіпр – хороший варіант юрисдикції для законної оптимізації податків, але не для кожного бізнесу. Перед остаточним вибором іноземної податкової юрисдикції проаналізуйте цілі компанії і специфіку вашого бізнесу. Громадянам, які в Україні здобули статки протягом останніх 5–10–20 років і раніше, користувались офшорними структурами, ця схема підходить ідеально. Громадяни Кіпру мають можливість виплачувати собі дивіденди або отримувати прибутки з тих статків, які їх компанії отримали в минулому. Сьогодні зберігати кошти на рахунках офшорних компаній стає все складніше й складніше. Самі банки просять клієнтів закрити рахунки таких компаній. Можна сказати, що у всьому світі ведеться війна з офшорами і приймаються все нові норми розкриття інформації та публічності сплати податків.

Також читайте:  Термальні джерела та риби-лікарі — Туреччина вражає

Для осіб, які звикли до таких структур, найгірше те, що банки вже не відкривають їм рахунки, а також просять закрити наявні, якщо така офшорна компанія не зможе підтвердити свій «substance» (присутність компанії, наявність живого офісу та співробітників, товарів і послуг, які вони надають та продають).

У зв’язку із цим активи потрібно виводити і переводити, наприклад, на компанії ЄС з помірним податковим навантаженням або компанії інших юрисдикцій, які мають податкове навантаження не менше ніж 10 % податку на прибуток. Наші клієнти найчастіше обирають варіант переведення коштів на рахунки кінцевих бенефінціарів — фізичних осіб. У майбутньому це дає можливість інвестувати кошти в новостворені компанії в більш привабливих і надійних юрисдикціях.

Також читайте:  ZTE на сторожі цифрових інтересів України

Максим Лавринович про головні тенденції та напрями реформи системи оподаткування

У яких аспектах господарського права, окрім податкових аспектів оптимізації оподаткування, Ви провадите свою діяльність?

— Фірма надає широкий спектр послуг правового супроводу та формує свою спеціалізацію згідно зі сферою діяльності клієнта. Ключові практики — це вирішення спорів, супровід інвестиційної діяльності, банківське та фінансове право, корпоративне право та M&A, антимонопольне та конкурентне право, банкрутство та реструктуризація боргів, міжнародний арбітраж і багато іншого.

Як Ви оцінюєте юридично-правову базу в українському законодавстві, що є скерованою на захист іноземних інвестицій? Що є головним недоліком, а що — перевагою? Як можна реформувати цю частину українського законодавства, щоб поліпшити надходження інвестицій?

— Юридично-правова база в Україні є доволі хорошою. Особливо важливим в контексті іноземного інвестування є наявність двосторонніх договорів та конвенцій, які стосуються захисту іноземних інвестицій. Завдяки цьому за результатами судових спорів втрачені інвестиції можуть бути повернуті іноземному інвестору. Саме з цієї причини українські підприємці, як правило, створюють міжнародні структури для власного бізнесу, — шляхом відкриття холдингу в країнах ЕС та передачі прав власності на свої активи новоствореному холдингу. Якщо у підприємців є можливість, то й кошти вони намагаються інвестувати в Україну з-за кордону саме для отримання гарантії захисту інвестицій. Проблеми, які можуть виникати у іноземних інвесторів, що заходять в Україну, викликані недотриманням законності і нечистими на руку чиновниками. Вони можуть зіштовхнутись з різними видами шахрайства, рейдерськими схемами, які так чи інакше орієнтовані на позбавлення права власності на активи та відбір майна. В Україні з цим намагаються боротись. Ледь не щодня законодавство посилює захист права власності, жорсткішими стають санкції за свавілля проти прав та свобод фізичних осіб. Питання лише в тому, щоб і влада і громадяни, в тому числі іноземці, сумлінно дотримувались законодавства, а у випадку порушення несли реальне та невідворотнє покарання.

Також читайте:  У Латвії планують полегшити в'їзд трудових мігрантів

Чи ведете Ви справи, що пов’язані із реституцією українського майна на окупованих територіях?

— Ні, ми не працюємо з питаннями, що пов’язані з окупованим територіями. Наші клієнти — це міжнародні компанії, іноземні та українські фізичні особи і, звісно, вітчизняний бізнес, у яких, допоки, таких питань не виникало.