Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва

0

Самчиківський розпис — маловідома перлина українського декоративно-ужиткового мистецтва південно-східної Волині. Як нещодавно відродився і поширився Україною та світом мальовничий розпис, сьогодні говоримо з Іриною Чирковою, лідером мистецької ініціативи «UAMAZE. ДИВОСВІТ УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА».

«Коли ми дізналися, що цією технікою володіють лише 4 майстри на всю Україну, а сам розпис знаходиться на межі зникнення, бо молодшому майстру було 48 років, а найстаршому — 79. Ми одразу зрозуміли, що цей напрямок потребує особливої уваги». — говорить Пані Ірина.

Пані Ірино, ви сьогодні займаєтесь дуже не простою справою — популяризацією нашої культурної спадщини, а саме Петриківського та маловідомого Самчиківського розпису. Розкажіть трішки детальніше про цю культуру та про це мистецтво?

— UAMAZE — це мистецька ініціатива, яка дійсно робить дуже багато для того, щоб про найкращі доробки українського народного декоративного мистецтва дізнавалися як в Україні, так і за її межами. Наша мистецька ініціатива існує вже майже 10 років, але 3 роки тому ми відкрили для себе неймовірно барвистий та яскравий Самчиківський розпис. Це вид традиційного народного мистецтва південно-східної Волині, яким славиться село Самчики, Хмельницької області. Ми були шоковані, коли виявилося, що в цій техніці працює лише 4 майстри на всю країну, а сам розпис знаходиться на межі зникнення, бо молодшому майстру було 48 років, а найстаршому — 79. Ми відразу зрозуміли, що цей напрямок потребує особливої уваги. За кілька років нам вдалося втілити багато проєктів, які привернули увагу до розпису. Також завдяки спільній діяльності з майстрами з’явилося близько 70 учнів-послідовників. У минулому році у нас виникла ідея перетворити хати села у візитівки розпису. Ми підготували проєкт, який підтримав Український культурний фонд, отримали грант і село перетворилось на Арт-об’єкт. Тепер кожен відвідувач села може дізнатися про те, що село Самчики є батьківщиною розпису, поспілкуватися з майстрами-корифеями та спробувати створити свою власну мальовку.

Також читайте:  CHARITY BAZAAR 2017

Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва

Також маємо в Києві школу та майстер-класи з опанування Петриківського та Самчиківського розпису для різних вікових груп, виробляємо українські сувеніри та формуємо нові тренди на такі вироби.

Тобто ви організовуєте Арт-тури в село Самчики. Що унікального побачить турист, який поїде з вами?

— Так, ми організовуємо Арт-тури в унікальне село Самчики та виставки у сучасних інтерактивних форматах. Самчики відоме не лише як батьківщина розпису, а й музеєм-маєтком з унікальною архітектурою. Це палац у стилі зрілого класицизму з елементами ампіру 1790-х років, який оточено садово-парковим ансамблем XVIII–XIX століть.

Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва

Парк налічує 250 порід дерев та кущів. Наразі кожен відвідувач Арт-туру зможе взяти участь в унікальному майстер-класі із Самчиківського розпису з одним із трьох майстрів-корифеїв, відвідати екскурсію музеєм-маєтком та розписаним селом, а також скуштувати українські страви, з любов’ю приготовані жителями села з місцевих продуктів.

Також читайте:  У Мінкульті пояснили, чому не демонтують герб СРСР на монументі “Батьківщина-мати”

Ви на початку нашого інтерв’ю розповідали про сувеніри з елементами Самчиківського та Петриківського розпису. Де можна цю красу придбати?

Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва
Ірина Чиркова

— Звісно ж, ми виготовляємо сувенірну продукцію з елементами Петриківського та Самчиківського розпису. Це дає додаткову роботу для майстрів-художників. Самі сувеніри у нас дуже різні, це і тарілки, чашки, блокноти, новорічні прикраси. Ми навіть розробили дизайнерські шовкові хустинки з орнаментом Петриківського та Самчиківського розпису. Вся продукція дуже якісна і яскрава і над кожним виробом працює майстер, вкладає свою душу. Останнім часом у нас почали з’являтись корпоративні замовлення від великих державних та комерційних структур. Так, перед Великоднем ми розробили для однієї компанії нестандартне корпоративне замовлення, що в себе включало: велику розписану тарілку, три великодні яйця та великодню паску. Все це було упаковано в велику яскраву коробку. Звичайно, коли люди отримували такий подарунок, вони були вражені.

Також читайте:  Четвертий фестиваль культур народів світу

Можу зазначити, що презентувати нашу Україну в такому виконанні дуже престижно. Наразі ми вже представлені в магазинах Duty-free та сувенірних магазинах м. Києва. Тут ви можете знайти великий вибір готової сувенірної продукції. Але для індивідуальних подарунків краще дзвонити до нас.

Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва Самчиківський розпис — вид українського декоративно-ужиткового мистецтва

Які у вас найближчі плани?

— Зараз, окрім зазначених вище проєктів, ми працюємо над розписом інтер’єрів та екстер’єрів дитячих навчальних закладів, будинків для людей літнього віку та інших соціальних установ. Більшість таких проєктів мають благодійний характер, тому купуючи в нас українські сувеніри, кожен дійсно робить свій персональний внесок у розвиток українського мистецтва! Долучайтеся!