«Я вважаю, що в Україні є винятковий потенціал. У вас є найкращі у Європі сільськогосподарські угіддя, у вас є незрівнянний туристичний потенціал, у вас є море, у вас є гори, у вас є неймовірне громадянське суспільство»
У 2017 році стався значний прорив на євроінтеграційному шляху, Україна отримала безвізовий режим з країнами ЄС. Що очікує на Україну у 2018? Чи достатньо ми робимо для того, щоб стати у ЄС своїми? Ексклюзивно для «Fashion of Diplomacy» розповідає Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі.
Минулого року Україна отримала безвізовий режим між Україною та ЄС. Що Ви очікуєте від українсько-європейської співпраці цього року?
— Найважливіше, що Україна та ЄС можуть зробити разом протягом найближчих кількох місяців, а саме — забезпечити безперебійну реалізацію Угоди про асоціацію. Україна повинна прийняти усі стандарти ЄС. Якщо вам це вдасться, українська економіка стане частиною спільного ринку ЄС, а це означає, що ваша економіка стане частиною найбільшого торговельного блоку у світі. І нині ваша країна має фантастичну активність для досягнення прогресу в усіх галузях економіки. Для того, щоб підписати цю Угоду, ми усі мобілізуємося, уся наша місія працює над цим питанням. Це наш пріоритет. В Україні наразі є гострі питання для вирішення, я маю на увазі створення робочих місць, поліпшення життєвого рівня населення, але все це можливо виправити. На все свій час.
Говорячи про цю Угоду, що вже реалізовано українською стороною?
— Ви вже змогли досягти значного прогресу в плані гармонізації законодавства у певних сферах — державний контроль за підприємництвом, державні закупівлі, санітарні та фітосанітарні заходи. У деяких галузях ви маєте певний прогрес в узгодженні вашого законодавства із європейськими стандартами. В інших сферах — інфраструктура та транспорт, податки та митниця — ситуація набагато складніша. Тому ми, з нашого боку, зробимо все можливе, щоб підтримати реформаторські сили — себто тих, хто вирішить використовувати у вашій країні стандарти ЄС.
Ви сказали, що всі, хто є у Вашій місії, працюють на результат. Чи можете Ви сказати так само про українську сторону?
— Поки що не всі переконані у важливості цієї Угоди. Звичайно, деякі з ваших міністерств дуже мобілізовані та працюють на результат — це Міністерство фінансів, Міністерство інфраструктури та Міністерство охорони здоров’я. У Верховній Раді у Комітеті з питань європейської інтеграції ми дуже добре працюємо з головою комітету, але в інших комітетах ситуація складніша.
Один з німецьких вищих урядовців заявив, що не бачить України в ЄС. Чи можете ви коментувати ці слова?
— Я можу просто відповісти за допомогою фактів. Насамперед Україна є європейською країною. Вона одна з найбільших європейських країн за розміром і знаходиться в самому центрі європейського континенту. Це факт. Що ж до взаємин з ЄС, то Україна є однією з найважливіших країн-партнерів для нас. Україна має з ЄС одну із найсучасніших угод і Україна є одним з найважливіших бенефіціарів ЄС. І, крім того, я можу сказати, що в договорі ЄС є стаття 43, ця стаття стверджує, що будь-яка європейська країна, яка виконує низку умов, пов’язаних із основними принципами особистої свободи, верховенства права, громадянських свобод, може подати заявку на вступ до ЄС. Ось такою є моя відповідь.
Ви вже вирішили проблему біженців. Як Вам вдалося це зробити?
— Ну, по-перше, проблему ще не повністю вирішено і вона все ще є серйозним викликом для кількох держав у ЄС. Другий момент полягає в тому, що цю проблему можна вирішити лише завдяки узгодженню її з Туреччиною. Туреччина прийняла рішення про надання притулку біженцям із Сирії, через що отримала низку преференцій від ЄС. Завдяки цій домовленості з Туреччиною ми зупинили потік із Сирії через Балкани. Втім, є так званий Центральний середземноморський маршрут, яким біженці переважно добираються із Лівії на італійський острів Лампедуза. Минулого року нам вдалося скоротити і цей потік завдяки цілій низці дипломатичних заходів. І, нарешті, є третій біженський маршрут, який найважче контролювати, — це шлях між Марокко та Іспанією. Це серйозна проблема, яка не зникне завтра.
Якими є головні виклики для ЄС, окрім цієї проблеми?
— Насамперед ми повинні вирішувати проблему тероризму, і ця проблема вже торкнулася багатьох країн ЄС. Друга проблема — це економічна криза, яку ще не подолано, наприклад, у Греції. Третя проблема — це Brexit, з приводу якого, як ви знаєте, тривають перемовини. І четверта проблема полягає у наявності популістських політичних сил, які стають усе агресивнішими у деяких частинах ЄС та ставлять під сумнів основні цінності ЄС.
Крім того, є проблема сепаратизму, як-от у Каталонії. Але Каталонії було відмовлено у вступі до ЄС. Ви вважаєте це найкращим способом зупинити сепаратизм?
— Насправді Каталонії не відмовили. Каталонії пояснили, що вона не може автоматично приєднатися до ЄС. Каталонія спочатку повинна подати заявку на приєднання до нас. Каталонія повинна відповідати певним умовам. І консенсус щодо її приєднання має бути серед усіх членів ЄС. Тільки у цьому випадку ми б прийняли Каталонію. Але принаймні одна країна-член ніколи на це не погодиться.
Якими були Ваші перші враження про Україну?
— Уперше в житті я приїхав до України у 1992 році. Це було досить давно, тому я можу сказати, які враження про Україну маю зараз. Я вважаю, що це країна з винятковим потенціалом. У вас є найкращі у Європі сільськогосподарські угіддя, у вас є незрівняний туристичний потенціал, у вас є море, у вас є гори, у вас є неймовірне громадянське суспільство.
Ви багато подорожуєте Україною?
— Я намагаюся їздити до всіх регіонів України задля кращого розуміння соціально-економічних реалій, щоб доносити інформацію про важливість спів-праці між Україною та ЄС.
Яке ваше улюблене місто в Україні?
— У мене багато улюблених місць, але найбільш вражають Київ, Харків, Івано-Франківськ та Маріуполь. Я впевнений у тому, що люблю Україну.
Як Ви вважаєте, чи багато ми робимо для просування нашої культури у Європі?
На жаль, ні. У вас є багато талановитих людей у всіх сферах культури, але вони не відомі у Європі. І ми будемо якомога більше сприяти просуванню української культури у Європі.
Наприкінці минулого року Вас визнали найвпливовішим іноземним дипломатом в Україні. Що Ви думаєте про це?
— Я вважаю, що цей факт свідчить про важливість ЄС для України, не даремно ж більшість українців протягом останніх 15-ти років каже, що хоче вступити до ЄС. І більшість українських політичних еліт каже те саме. Ось чому ЄС багато значить для вас. І це дійсно добре…