«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ — НАШ НАЙБІЛЬШИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПАРТНЕР»
Ситуація в країні змінилась. Тому формула «традиційні товари — на традиційні ринки» вже не працює, — торговий представник України Наталія Микольська
Сьогодні Україна має довести світу — ми держава, де відбуваються реформи, поліпшується бізнес-клімат, виготовляють якісні продукти та надають якісні послуги. А з українськими компаніями можна і треба працювати на довготермінову перспективу. Це одне з головних завдань торгового представника України — заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Наталії Микольської. Як змінилася наша торгівля та як популяризувати українське пані Микольська розповіла «Fashion of Diplomacy».
В одному з інтерв’ю Ви розповіли, що йшли на цю посаду аби змінити імідж України на міжнародній арені. Що вже вдалося?
— Вдалось багато, і не багато. Український експорт зростає протягом цього року. А це один з драйверів економіки і досягнення нашого бізнесу.
Вперше за 26 років незалежності ми розробили, презентували і вже зараз навіть до затвердження реалізовуємо Експортну стратегію України та відповідний план дій — дороговказ для уряду і бізнесу на наступні п’ять років.
І, звичайно, вступ в силу Угоди про вільну торгівлю з Канадою з 1 серпня 2017 року. Вона відкрила канадський ринок для 98% українських товарів. Тим самим створила нові можливості для бізнесу та залучення інвестицій.
Ще одне важливе досягнення — з 1 жовтня 2017 року вступили в силу додаткові торговельні преференції ЄС для України. Це ще одна можливість для українських експортерів, поза межами зони вільної торгівлі з ЄС. Також завершуємо процедуру приєднання до Регіональної Конвенції Пан-Євро-Мед про преференційні правила походження.
Наша робота з українським бізнесом, в тому числі з бізнесом в регіонах, — це те, чим я пишаюсь. Адже не уряд робить експорт, а бізнес.
Як зараз сприймають Україну та українське у світі?
— На усіх міжнародних заходах та зустрічах ми представляємо Україну як державу з бізнесом, який є надійним торговельним партнером. Розповідаємо про високоякісні, унікальні та інноваційні товари і послуги наших підприємств.
Часто стикаємось з проблемою російської пропаганди. Вона націлена на формування негативного сприйняття України, українських товарів та послуг. Тому, серед наших завдань, — донести світу, що Україна, — це держава, де відбуваються реформи, поліпшується бізнес-клімат, виготовляють якісні продукти та надають кваліфіковані послуги. Що з українськими компаніями можна і треба працювати на довготермінову перспективу. Також розповідаємо світу історії успіху українського бізнесу.
Майже два роки як діє Поглиблена і всеосяжна Угода про вільну торгівлю між Україною та Євросоюзом. Які здобутки маємо за цей час?
— Експорт до ЄС постійно зростає — а це тенденція. З’являється все більше товарів із доданою вартістю. Зростає частка товарів, які залишаються на ринку ЄС. Багато хто говорив, що експорт молочних продуктів нікому непотрібний. Станом на сьогодні 18 українських компаній вже мають право постачати свою продукцію в Європу. І об’єми «молочки» збільшуються. Приємно здивувало суттєве зростання експорту вершкового масла. На сьогодні ми друга після Нової Зеландії країна-постачальник цього продукту на ринок ЄС. Аналогічний прорив зробило і українське морозиво — у 344 рази, або на 327,5 тис. долл. США за перший квартал 2017 року.
Які ще українські продукти користуються попитом в ЄС?
— Європейський Союз — наш найбільший торговельний партнер. За вісім місяців 2017 року експорт до ЄС склав $ 11 млрд — збільшився на $ 2,4 млрд у порівнянні аналогічним періодом минулого року. Найбільше зросли поставки руд та концентратів залізних, кукурудзи, феросплавів, олії соняшникової, проводів ізольованих. Також ми входимо до ТОП-10 найбільших постачальників агропродукції в ЄС.
Наскільки просто нашим виробникам потрапити на європейський ринок?
— Вихід на будь-який зовнішній ринок — це гра в довгу. Ти вкладаєш кошти в маркетинг, промоцію, і в те, щоб завойовувати конкретного споживача. Ця гра є досить передбачуваною, на противагу тому, що у нас було на ринку Російської Федерації.
Щоб допомогти українським експортерам вийти на іноземні ринки, було створено Офіс з просування експорту. Одним із завдань якого є промоція українських товарів та послуг за кордоном та допомога в налагодженні співробітництва і партнерства між українським та іноземним бізнесом. Офіс надає допомогу за сімома напрямами: інформація та аналітика; експортний консалтинг; освітня платформа; бізнес-можливості; міжнародні державні закупівлі; B2G майданчик; платформа SheExports.
Використання можливостей виходу на нові ринки — нелегка справа. Компанія не може так просто захотіти й почати експортувати свою продукцію. Вона має відповідати певним вимогам, пройти сертифікацію. Це важкий і болісний процес, але одночасно — змога перейти на новий, вищий рівень конкуренції. Багато підприємців використовують перехід на європейські стандарти якості для виходу на інші ринки, де вони визнаються, — наприклад, у Китай.
Як працюють, чи на якій стадії створення наші торгові представництва у світі?
— Зараз Мінекономрозвитку спільно з Міністерством закордонних справ працюють над реалізацією пілотного проекту підсилення представлення економічних інтересів України за кордоном. Початок роботи цього пілотного проекту заплановано на 2018 рік.
Наші представники працюватимуть у складі закордонних дипломатичних установ України та будуть підпорядковуватись Мінекономрозвитку. Експортною стратегією України визначено перелік таких країн, що мають найбільші перспективи для розвитку українського експорту. Це так звані ринки “у фокусі” — обрано 20 перспективних ринків плюс 28 країн ЄС. Тому перші «пілоти» будуть серед ринків «у фокусі».
Вступила в дію Угода про зону вільної торгівлі з Канадою. Нашим виробникам тепер простіше вийти на їхній ринок?
— Це другий режим вільної торгівлі (після ЄС), що набрав чинності з часів Революції гідності. Але випадок із Канадою дещо особливий. Адже завдяки активному лобіюванню впливової української громади ми отримали більше преференцій та кращі умови. Це дуже важливо, бо канадський ринок великий і там є можливість диверсифікації для українських компаній.
Угода дала «зелене світло» для кооперації українських та канадських підприємств у сфері ІТ, хай-теку, інженерії, в авіа галузі та машинобудуванні в межах участі в глобальних ланцюжках доданої вартості. До перспективних секторів, зростання у яких ми очікуємо, належать українські продукти харчування, переробне обладнання та запчастини до нього. Третій успішний сектор — це меблі і все, що пов’язано з деревообробкою. Також до перспективних секторів ми відносимо українську легку промисловість і фешн. Деякі українські дизайнери вже досягли успіху на канадському ринку, відкривши там свої бутіки. Ще одним сектором, у якому ми бачимо для себе перспективи співробітництва, є авіабудування.
Зростає й канадський імпорт до України. Ми зацікавлені в цьому. Канада постачає до України товари і послуги, які ми усе одно самостійно не виготовляємо, і завозили б з інших країн. Тому ми зацікавлені в тому, аби на ринку України було якомога більше якісних товарів з Канади, бо вони створюють конкуренцію європейському імпорту, перешкоджаючи таким чином зростанню ціни.
Йдуть переговори про зону вільної торгівлі з Ізраїлем. На якому вони етапі?
— 28 вересня під час сьомого раунду переговорів у Тель-Авіві ми вийшли на фінішну пряму в перемовинах щодо укладення Угоди про вільну торгівлю. Ізраїль є “ринком у фокусі” згідно з Експортною стратегією України. Угода дасть нові можливості для українських експортерів. Саме тому ми ставимо собі за мету забезпечити безмитний доступ для товарів, що становлять експортний потенціал для України, та будуть користуватися конкурентними перевагами на ізраїльському ринку. Зокрема, з огляду на приєднання України до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, членом якої є Держава Ізраїль, українські вироби стануть частиною глобальних ланцюжків доданої вартості.
Як змінилася експортна стратегія України за рік?
— Ситуація в країні змінилась, тому формула «традиційні товари — на традиційні ринки» вже не працює. На український експорт значною мірою вплинула торговельна агресія Росії — створені штучні обмеження для українських виробників, заборонено транзит територією Росії, через яку проходило 90% експорту в Казахстан та Киргизстан.
Експортна стратегія — не статичний проект. Вона розвиватиметься та реагуватиме на зміни і виклики в міжнародній торгівлі. Документ дозволить бізнесу стати стійкішим та використовувати цей дороговказ для формування експортної політики.
На даний момент стоїть важливе завдання — зробити сприяння експорту постійною, послідовною та комплексною політикою. Якщо ми хочемо, щоб Експортна стратегія працювала на нас, нам самим варто спочатку попрацювати на неї. Держава та бізнес повинні будувати систему підтримки експорту спільно. Оскільки він формує 50% ВВП країни та безпосередньо впливає на економічне зростання.
Чому європейським та світовим інвесторам вигідно вкладати в Україну?
— Інвесторам вигідно вкладати в експорто-орієнтовані сектори в Україні. Це харчова промисловість, інформаційно-комунікаційні технології, машинобудування, легка промисловість та інші.
Можу пояснити на прикладі “трикутника” вільної торгівлі: Україна — Канада — ЄС. Ці угоди про вільну торгівлю відкривають шлях до виробництва на території України товарів та послуг, постачання їх як назад до Канади, так і на територію ЄС. Україна — виробничий хаб для канадських компаній на європейському континенті. Проте, Україна розглядається як хаб не лише північноамериканськими і європейськими інвесторами, але й азійськими і близькосхідними.
Ви активно пропагуєте українських дизайнерів. Чому це важливо?
— Чим більше українських речей та аксесуарів буде в кожного нашого урядовця, парламентаря, дипломата тим краще. Потрібно власним прикладом показувати — українське якісне, зручне і стильне. З моменту призначення на посаду купую одяг, взуття та аксесуари лише наших виробників.