Політичні виборчі процеси, перемоги України у 2018 році, гендерна рівність

0

Політичні виборчі процеси, перемоги України у 2018 році, гендерна рівність — ексклюзивно для Fashion of Diplomacy розповідає Ірина Сисоєнко, народний депутат України, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я.

Шановна Ірино Володимирівно, ми говоримо з Вами на початку Нового року — і календарного, і політичного. Тому доцільно було б запитати про те, яким Ви бачите Новий політичний рік, що обіцяє бути багатим на знакові події для нашої країни. Що, на Вашу думку, він принесе українцям?

— Цей рік буде роком подвійних виборів: президентських і парламентських. Звичайно, хочеться вірити, що 2019 рік стане роком справжніх змін. Але ми вже зараз бачимо низку брудних політичних маніпуляцій, брехливих лозунгів і обіцянок, яку використовують політики у боротьбі за посади та крісла. Та я сподіваюсь, українці зважено підійдуть до головних політичних подій цього року, до виборів. Кажуть, що кожен народ обирає ту владу, на яку заслуговує. Так от, я думаю, що українці заслуговують на чесну владу, яка буде ефективно працювати, а не імітувати, яка своїми чіткими кроками та діями покращить рівень життя громадян, рівень освіти, медицини, виведе нашу країну на новий економічний рівень, і зрештою, на рівень розвинених країн Європи. Приймаючи рішення кому віддати голос, важливо оцінювати не обіцянки, які багато разів звучали з вуст тих, хто був при владі, а оцінювати зроблені справи.

Минулий політичний рік також був не простим. Що б Ви могли назвати головною українською перемогою 2018?

— Так, дійсно, минулий рік був не простим, але дуже важливим. Оскільки в парламенті я займаюся питаннями медицини, то хотіла би говорити про головні позитивні моменти саме у медичній сфері. Це, насамперед те, що у 2018 році почали відбуватися перші зміни у фінансуванні системи охорони здоров’я, перші кроки по реалізації нових законів, які прийняв парламент. 2018 рік став роком, коли держава почала оплачувати коштами державного бюджету медичні послуги сімейним лікарям, педіатрам, терапевтам. Медичні заклади почали реорганізовуватись у неприбуткові підприємства, що дасть змогу їм у майбутньому одержувати набагато більше коштів від держави, страхових компаній, роботодавців, будь-яких джерел фінансування. Зараз пацієнти ще не відчули змін, адже на це потрібен час. Але в наступні роки саме держава буде оплачувати кошти в лікарні за діагностичні послуги, з 2020 року — за операції, звернення до хірургів, урологів, кардіологів, вузькопрофільних фахівців. Новими законами ми передбачили, і уряд має це виконати, що все менше коштів мають витрачати пацієнти, коли звертаються до лікарні. Врешті-решт, норма Конституції України про безоплатну медичну допомогу має запрацювати в реальності, коли безоплатно для пацієнтів, але платно для держави.

Також читайте:  Клубний чемпіонат світу з веслування на човнах «Дракон», Валерій Моргун

Як і коли починалися Ваша політична кар’єра? Що змусило Вас піти у політику?

— Як юрист за освітою, я розуміла, що всі процеси відбуваються за певними правилами, які встановлюються законом. Ось саме тому я поставила собі за мету бути там, де пишуться і приймаються ці закони, — Верховна Рада України. Це якраз та мотивація, яка була основний моїм поштовхом йти в політику. Допомагати одному, двом людям — то добре, але я хочу змінювати систему, щоб допомагати багатьом людям. А без нових законів система охорони здоров’я ніколи не зміниться.

Зараз точиться багато розмов про те, що українські жінки не є достатньо представленими у політиці. Чи погоджуєтесь Ви з такою точку зору? Чи не вважаєте Ви, що Ваша політична кар’єра спростовує подібні твердження?

— Не лише я є успішним прикладом жінки-політика у нашій країні. Хочу сказати, що в Україні все більше й більше жінок займають високі посади у найрізноманітніших сферах державного управління. Нікого вже не здивує представниця прекрасної статі на посаді міністра, віце-спікера, кожен наступний склад ВРУ з більшою кількістю жінок. Те ж саме стосується жінок депутатів міських, обласних, районних рад, жінок голів сіл, жінок губернаторів, жінок голів обласних рад. Тому не можна сказати, що ми відстаємо від світу в питанні присутності жінок у політиці України. І це дає надію на те, що Україна буде розвиватися саме завдяки жінкам.

Політичні виборчі процеси, перемоги України у 2018 році, гендерна рівність

Наскільки важко в Україні бути жінкою-політиком? Що є головною перешкодою, а що головною перевагою у діяльності жінкиполітика?

— Спочатку скажу про переваги. Виходячи зі свого досвіду, я можу назвати основні якості жінок в політиці, де вони є більш виграшними, ніж чоловіки:

  • жінка від природи — берегиня, чоловік від природи — воїн. Жінка орієнтована на результат, тоді як чоловіки часто зайняті самим процесом й іноді так захоплюються процесом змагання і війни, що вже взагалі не пам’ятають, за що вони боролися і заради чого весь процес.
  • уміння брати відповідальність. Це природня якість, вона пов’язана з процесом народження дитини і подальшої відповідальності за неї.

Щодо перешкод, то насамперед, хочу сказати про основні стереотипи і виклики, з якими стикається жінка-політик:

Також читайте:  Кулеба підтвердив, що США запропонували призначити послом в Україні Бріджит Брінк.

Наприклад, поширене твердження, що політика — це не жіноча професія. Усі навколо намагаються нав’язати жінці-політику думку, що політика — це важка щоденна праця, щоденний стрес, це вміння комунікації, вміння тримати удар і не відходити від своєї позиції.

Жінку-політика часто намагатися знецінювати, переконувати, що як жінка вона діє емоцією, а не розумом, і так далі… Тобто, завжди будуть люди, які чинять опір зміні парадигми, але саме їх погляди стають застарілими в першу чергу. Я впевнена, що коли вас хвалять колеги в політиці, вас не існує. Привід випити шампанське — коли вас починають критикувати колеги, радійте, коли це починає відбуватися.

Інший стереотип: «Жінка політик — погана дружина і мати». Існує поширена думка, що жінка, яка працює в політиці, не може бути хорошою дружиною або матір’ю, оскільки всі свої сили вона залишає на роботі. Це стереотип, з яким потрібно серйозно працювати. Адже позиція лідера — це не тільки нові права і можливості в світі чоловіків, але ще й обов’язки, які ніяк не виключають обов’язків, даних нам від природи: материнські й подружні.

На мою думку, виховувати дітей потрібно власним прикладом. Тож любов до праці ви ніколи не прищепите дитині, якщо не будете самі працювати. Діти нас не завжди чують, але вони дуже добре зчитують нашу поведінку, те що ми робимо і як ми це робимо. З власного досвіду скажу, що чим більшого Ви досягли, тим краще майбутнє Ви формуєте для своїх дітей.

Ще кажуть: «Жінка-політик, весь час займається роботою, тому вона сильна, але самотня». 4 роки, як я в парламенті, я дуже багато працюю, але минулого року я вдруге вийшла заміж. Окрім мене, ще три жінки-народні депутати також свій статус доповнили статусом дружини, те саме стосується і вагітності й народження. Тобто, в сучасному світі жінка може будувати політичну кар’єру, і виходити заміж, і народжувати дітей!

«Жінка, яка йде в політику, перестає належати сама собі» — і це найбільша помилка.

Тобто, твій день починається з купи дзвінків, велика кількість одночасних задач, високий рівень стресу, ти мало спиш і на певному етапі починаються негативні фізіологічні процеси!

Це та межа, до якої не можна доходити. Питання власного здоров’я завжди має бути на першому місці. В політиці завжди знайдуться люди, які вас швидко замінять, а ось Ви собі своє здоров’я і зовнішність ніколи нічим не заміните. Я бачу, як мої колеги жінки працюють з ранку до ночі, як вони перестають звертати увагу на своє тіло, товстішати, в них змінюється гормональний фон, починаються проблеми зі здоров’ям, потім чоловіки починають інакше ставитись, зрештою ви ж не хочете, щоб з вами чоловік жив поруч лише тому, що у вас значок депутата.

Також читайте:  Дві Батьківщини Грігола Катамадзе

Нещодавно відбувся ініційований Вами жіночий форум «Я – щаслива». Яка ціль форуму, чим він відрізняється від інших форумів?

— Коли я задумала провести жіночий форум, передусім, мала на меті, щоб це було корисно для жінок. Я хотіла підняти питання не лише про успіх жінки в політиці, чи жінки в бізнесі, чи питання гендерної рівності, що зараз дуже модно. Це все дуже важливо, але це лише складові того великого і багатогранного — жіночого щастя! Ось саме про це я хотіла говорити з жінками. Адже кожна людина хоче бути щасливою, але для кожного в певний період життя щастя буде означати щось своє. І для кожної жінки важливим є розуміти, у чому полягає саме її щастя, чого вона насправді хоче. І мені дуже приємно, що багато жінок підходили до мене, дякували і запитували, коли відбудеться наступний захід. Тому це був лише вдалий початок, планую продовжувати серію таких заходів, оскільки відчула, що вони корисні.

Що ви можете сказати про медичну реформу як заступник Голови Комітету верховної ради України з питань охорони здоров’я? Наскільки справедливою, на Вашу думку, є та її критика, яку ми зустрічаємо у ЗМІ та у соцмережах?

— Парламент прийняв дійсно необхідні якісні медичні закони, про що я вже зазначила. Та чи стане це добром для людей, залежить від того, як Уряд виконає/впровадить ці закони. Я особисто буду робити все можливе та все від мене залежне, щоб люди почувалися захищеними, переступаючи поріг лікарні.

Чого б Ви хотіли побажати читачам нашого видання?

— Незважаючи на суцільну недовіру суспільства до влади, парламенту, на розчарування у всьому, що відбувається в нашій державі, хочу побажати зберігати добро і любов у серці до України, до рідних, близьких. Багато чого залежить саме від кожного з нас і тільки ми самі зможемо будувати сильну успішну країну, ніхто, окрім нас цього не зробить. А успішна й щаслива Україна починається з щасливого українця, щасливої родини.