Народився 8 червня 1966 року у Запоріжжі.
Освіта
Закінчив Київський національний університет ім. Шевченка з відзнакою.
Дипломатична кар’єра
Під час своєї дипломатичної кар’єри з середини 1990 – 2005 рр. займав керівні посади у Міністерстві закордонних справ. На посаді заступника міністра закордонних справ зробив значний прогрес у спрощенні візового режиму та боротьбі з нелегальною міграцією. Як посол України в Білорусі, генеральний консул у Вашингтоні (США), і секретар посольства України у Гельсінкі (Фінляндія) завжди відстоював національні інтереси нашої країни і допомагав простим людям. Під час подій 11 вересня 2001 року координував зусилля Посольства для захисту родин українських дипломатів в Америці. Організовував надання допомоги громадянам України, які перебували на той час у США.
Знання мов
Вільно володіє іноземними мовами: англійською, фінською та російською.
Народний депутат України VII скликання.
Із 2012-го по 2014 рік – перший заступник голови парламентського комітету у закордонних справах Верховної Ради. Підготував проекти законів про прозорість виборів, підзвітність уряду і відкритих кордонів для українців. Член Комісії при Президентові України з питань громадянства, голова делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС. За час його роботи Україні вдалося суттєво лібералізувати візовий режим з країнами Європи. В цей час було підписано Угоду з ЄС про спрощення візового режиму та Угоду зі США, яка включала запровадження 5-річних американських віз для громадян України.
Двічі очолював Службу безпеки України
На цій посаді (у 2006 – 2010; 2014 – 2015 рр). реалізовував євроатлантичну стратегію України, був ініціатором запровадження воєнної реформи в рамках робочої групи «Україна – НАТО». Завдяки зусиллям, спрямованим на розсекречення та оцифровування архівів СБУ, вдалося зробити їх доступними для громадськості. Зокрема, одну з найтрагічніших сторінок нашої історії, геноциду українського народу – Голодомору 1932-33 років. Після Революції Гідності на посаді керівника СБУ негайно ухвалив рішення щодо заморожування та механізму повернення викрадених активів Януковича та «сім‘ї». Успішно проводив роботу щодо запобігання вторгненню російських сепаратистів в Україну. Запровадив широкомасштабні контррозвідувальні і антитерористичні реформи. У громадському секторі активно бореться з усіма проявами корупції на найвищому рівні української влади.
Громадсько-політична діяльність
У 2015 році очолив ГО “Антикорупційний рух В. Наливайченка”, навесні 2016-го зареєстрована ПП “Громадсько-політичний рух В. Наливайченка “Справедливість”.