Про розвиток двосторонньої співпраці між Королівством Марокко та Україною

0

Королівство Марокко було однією з перших держав в арабському світі, які визнали незалежність України 30 грудня 1991 року. З початку встановлення дипломатичних взаємин між Королівством Марокко та Україною було налагоджено міцні та дружні стосунки на засадах поваги, довіри та взаєморозуміння. За статистикою обсяг торгівлі між двома країнами збільшився на 43 % та в 2018 році сягнув 421,8 мільйонів доларів США.

Про розвиток двосторонньої співпраці між Королівством Марокко та Україною сьогодні говоримо з Надзвичайним та Повноважним Послом Королівства Марокко в Україні Ї.В. Пані Фауз Ель Ашшабі.

Ваша країна відіграє ключову роль у підтриманні безпеки та стабільності в Північній Африці. Як Ви оцінюєте діяльність марокканських дипломатів у цій сфері?

— Королівство Марокко тримає непохитний курс на встановлення стабільності, миру та безпеки на міжнародному й регіональному рівнях. Курс зовнішньої політики Королівства Марокко збігається з дипломатичними та громадсько-правовими принципами Організації Об’єднаних Націй.

Участь Марокко в діяльності міжнародної спільноти, спрямованої на зміцнення миру та безпеки, відображає нашу прихильність до принципів міжнародного права та мирного вирішення конфліктів шляхом перемовин, участі в заходах з підтримки миру через політичний діалог та співпрацю.

З цією незмінною метою Марокко брало участь у миротворчих операціях ООН в Африці, водночас виконуючи роль перемовника у врегулюванні конфліктів на континенті.

Внесок Марокко в цю сферу отримав високу оцінку через посередництво Його Високості короля Мохамеда VI на саміті в місті Рабат у 2007 році під егідою ООН, метою якого була стабілізація ситуації в басейні ріки Мано, що, у свою чергу, сприяло зміцненню довіри між учасниками Союзу та стало новим рушійним миротворчим стимулом.

Крім того, дії Марокко визначаються спрямованістю на укріплення миру, демократією, боротьбою з тероризмом, розвитком та підвищенням безпеки регіонів.

Як стабільна країна в регіоні, що страждає від підвищення терористичної активності, Марокко прагне підтримувати регіональну безпеку. Комплексний підхід Марокко до боротьби з тероризмом включає не лише жорсткі заходи безпеки, але й також спрямований на протидію міжнародному тероризму через законодавство, демократичні реформи та інклюзивний розвиток.

Марокко сприяє підтримці ліберального ісламу в країні та на усьому Африканському континенті й впливає на формування мирних стосунків та взаєморозуміння з іншими релігійними конфесіями.

Саме тому в березні 2015 року в Марокко засновано Інститут імені Мохамеда VI для підготовки імамів, морхадинів та морхидатів з метою викладання ліберального ісламу та надання можливості протистояти екстремістській інтерпретації ісламу наступним поколінням мусульманських релігійних лідерів. Сьогодні інститут готує сотні імамів та морхидатів з Африки та Європи.

Про розвиток двосторонньої співпраці між Королівством Марокко та Україною
Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Марокко в Україні Ї.В. Пані Фауз Ель Ашшабі

«Добродійний фонд для африканських аулемів» було також засновано в Марокко в липні 2015 року в якості підтримки для марокканських та африканських теологів і вчених у встановленні толерантних та ліберальних релігійних поглядів на континенті.

Для вирішення проблем, пов’язаних з міграцією, яка є джерелом людських страждань та небезпеки, Королівство Марокко створило профілактичну, зважену та гуманну політику, оскільки останніми роками країна стала улюбленим місцем для нелегальних мігрантів з Центральної Африки.

Також читайте:  ПОРОШЕНКО Петро Олексійович. Коментарі

Керуючись духом солідарності в межах нової міграційної політики, що ґрунтується на гуманістичних засадах, відповідальних заходах та повній повазі до основних прав людини, які мають мігранти та біженці, уряд Марокко створив декілька програм для врегулювання питання мігрантів з Центральної Африки.

На рівні спільних заходів сприяння розвитку Королівство Марокко разом з іншими африканськими країнами ініціювало плідну співпрацю у різних напрямах, що спирається на справжнє партнерство, ефективну взаємодію, на додаток до різноманітних програм тристоронньої співпраці.

Маючи довгу історію на континенті і сприймаючи Африку як природню домівку, Марокко розширило економічні зв’язки та розвинуло потужну двосторонню співпрацю з багатьма африканським країнами, головним чином, через торгівлю та інвестування.

Залучення марокканських економічних агентів та їх потужна діяльність зробили Марокко провідним інвестором на африканському континенті у сфері банківської діяльності, страхування, повітряних перевезень, телекомунікації та будівництва житла.

Королівство Марокко, яке нині є інвестором номер один у Західній Африці та другим (за обсягом інвестицій) — на континенті, з 2000 року, підписало майже тисячу договорів з африканськими країнами в різних сферах на державному та приватному рівнях.

Як Ви оцінюєте сучасний стан двосторонньої взаємодії між нашими країнами?

— Королівство Марокко було однією з перших держав в арабському світі, які визнали незалежність України 30 грудня 1991 року.

Угоду про встановлення дипломатичних взаємин між Марокко та Україною було підписано в Нью-Йорку 22 червня 1992 року. Посольство Марокко у Києві відкрилося у липні 2000 року, а Посольство України в Рабаті розпочало свою діяльність у жовтні того ж року.

З початку встановлення дипломатичних взаємин між Королівством Марокко та Україною було налагоджено міцні дружні стосунки на засадах поваги, довіри та взаєморозуміння.

У 2017 році ми відсвяткували 25-ту річницю встановлення дипломатичних взаємин між нашими країнами.

Для підсилення вигідної співпраці з метою покращення життя двох дружніх народів відбулися зустрічі високопосадових чиновників та здійснено візити на високому рівні.

Дуже тішить те, що наша міждержавна співпраця має міцний фундамент, який тримається на широкому спектрі сфер спільних інтересів.

Понад чверть століття ми є свідками плідної двосторонньої взаємодії між двома країнами, яка ґрунтується на політичному діалозі високого рівня, тісній співпраці в міжнародних організаціях та спільному баченні регіональних та міждержавних питань.

З огляду на це було вжито заходи для посилення економічної взаємодії, розширення правового середовища та збільшення міжособистісних контактів між Марокко та Україною.

На політичному рівні дві країни створили умови для створення дружніх стосунків між парламентськими групами держав для підсилення співпраці.

На рівні громадянського співтовариства в 2017 році у Києві було підписано Угоду про дружні взаємини між Марокко та Україною за ініціативою Посольства Марокко.

Також читайте:  Унікальний центр дентальної хірургії і стоматології професора Вєсової

Правове середовище, що визначає взаємини між двома країнами, охоплює широкий спектр домовленостей у різних сферах співпраці, а багато проектів договорів перебувають у стадії підписання.

Взаємодія у діловій сфері, незважаючи на неймовірні зусилля з боку бізнес-спільнот з обох сторін, залишається нижче можливого рівня.

За статистикою, обсяг торгівлі між двома країнами збільшився на 43 % та в 2018 році сягнув 421,8 мільйонів доларів США. Зі свого боку, Україна експортує до Марокко зернові (пшеницю, ячмінь та кукурудзу), кольоровий метал, масло, мед, тваринні корми, рослинну олію, аміак, папір та картон, меблі тощо, тоді як Марокко постачає до України автомобілі, рибу, одяг, взуття, електричне обладнання тощо.

Про розвиток двосторонньої співпраці між Королівством Марокко та Україною

Які українські сфери можуть бути цікавими для марокканських інвесторів і навпаки?

— Для інвесторів Марокко є привабливою країною у різних сферах — промисловості, сонячної енергетики, інформаційних та комунікаційних технологій, туризму, сільського господарства, рибної промисловості, логістики та роздрібної торгівлі.

Іноземні інвестори обирають Марокко через вигідне географічне розташування, конкурентоздатність витрат, високі та стабільні макроекономічні показники, безмитний доступ до мільярда споживачів по всьому світу, інфраструктуру високого рівня, кваліфіковану робочу силу, витратний прибуток у галузі та постійне покращення бізнес-клімату, стимуляція капіталовкладень, економічний захист та безпека інвесторів.

Інвестиційна та Торгова Агенція Марокко (AMDIE) була створена марокканським урядом для надання підтримки та забезпечення міжнародних проєктів послугами високої якості. Агенція надає професійні та безкоштовні державні послуги всім інвесторам й пропонує широкий спектр послуг з метою налаштування їх бізнесу за допомогою професійної команди.

Марокко справді зацікавлене у розвитку торгових та інвестиційних взаємин з Україною. У квітні 2018 року представники Палати Торгівлі, Промисловості та Послуг з регіону Саусс Масса (південь Марокко) відвідали Україну і підписали Меморандум про Домовленість з українською Торгово-промисловою Палатою щодо співпраці у різних галузях, таких як туризм, інвестування, продукти місцевого виробництва, сільськогосподарська техніка, водне господарство, відновлювані джерела енергії, видобування корисних копалин та ремісниче виробництво.

У листопаді минулого року представники Сільскогосподарської Палати з регіону Касабланка-Сеттад і Палати Торгівлі, Промисловості та Послуг з регіону Фез-Мекнес відвідали Україну, де відбулися плідні зустрічі з українськими колегами.

Наскільки ефективною є взаємодія між нашими країнами в галузі туризму?

— Сфера міжособистісного спілкування та обміну є дуже важливою й обидві країни вживають заходів для збільшення її обсягу та рівня. За останні роки десятки тисяч українських туристів відвідали Марокко.

Обидві сторони мають сильне бажання покращити співпрацю в цьому секторі, налагодивши прямий повітряний зв’язок між країнами.

Національна Рада Марокко з Питань Туризму, яка є урядовою організацією, що відповідає за розвиток туризму, щороку бере участь в «Українській Виставці Міжнародного Пасажирського Руху та Туризму».

Також читайте:  Жінка в політиці - Ірина Сисоєнко. Ексклюзив

Про розвиток двосторонньої співпраці між Королівством Марокко та Україною

Чи проводить Ваше Посольство заходи, що сприяють популяризації марокканської культури в Україні?

— Посольство Марокко в Україні організовувало та проводило багато культурних подій, спрямованих на популяризацію марокканської культури в Україні, що сприяло ознайомленню українців з традиціями, національним вбранням, ремісництвом, кухнею та способом життя мешканців Марокко.

З приводу святкування 25-тої річниці встановлення дипломатичних стосунків між Королівством Марокко та Україною в Українському Домі представниками посольства було влаштовано культурну подію, що мала назву «Королівство Любові», важливе місце в якій відводилося марокканській музиці, танцям, національному вбранню та культурі.

У листопаді минулого року Посольство брало участь у благодійному заході «Парад Націй 2018», організованому вашим журналом «Модна Дипломатія» за підтримки Міністерства іноземних справ, культури та інформаційної політики.

Під час заходу представники посольства були одягнуті у традиційне марокканське вбрання, а на розсуд публіки було представлено документальний фільм, у якому висвітлювався економічний та туристичний потенціал Королівства Марокко.

До того ж, у грудні минулого року посольство взяло участь у акції «26-й Благодійний Ярмарок», яка щорічно проводиться у Києві під егідою Міжнародного жіночого клубу. Через виставковий стенд відвідувачі відкрили для себе екзотичний смак марокканських страв та вражаючу красу виробів марокканських ремісників.

Разом з участю посольства у цій події я особисто дала інтерв’ю українському телебаченню щодо багатогранності та різноманітності марокканської культури.

Посольство також сприяло успішній реалізації спеціальних програм за ініціативою найкращих готелів Києва, які виявили бажання час від часу подавати клієнтам в ресторанах традиційні марокканські страви та делікатеси. Представники посольства співпрацювали з керівництвом готелів та шеф-кухарями під час укладання традиційного марокканського меню.

Окрім цього, посольство брало участь у деяких культурно-спортивних заходах, таких як «Wizz Air марафон у Києві» та шаховому турнірі, влаштованому Міністерством молоді та спорту України.

Представники посольства також взяли участь у всіх зустрічах організації «Франкофонія» протягом 2018/2019 навчального року — року французької мови в Україні.

Хотілося б дізнатися Ваші враження щодо нашої країни. Що Вам найбільше подобається в Україні?

— Королівство Марокко та Україна мають багато спільного. Обидві країни вирішили зайняти достойне місце на міжнародній арені та провести значні реформи з метою створення належного середовища для покращення економічного стану. Україна і Марокко були історичними свідками зміни декількох політичних ладів та культур, що залишиться у спадок нащадкам.

Ця спадщина міцно закарбувалася в історії країн, що відображається в марокканській та українській етнічній різноманітності, традиціях, вбранні, музиці тощо.

З моменту мого прибуття до України я мала можливість відкрити для себе її чудовий народ, її чудову культуру та красивий спосіб життя.

Мене також захоплює нескінченна краса українських краєвидів та розкішна архітектура.

Але понад усе мене зачаровує надзвичайна щирість та доброта українського народу.